O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi tovar ayirboshlash besh yil ichida besh barobarga oshdi
O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik jadal rivojlanishda davom etmoqda: so‘nggi besh yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi qariyb besh barobarga oshdi.
Belarusning O‘zbekistondagi elchisi Leonid Marinich Belarusning O‘zbekistonga eksportining asosiy yo‘nalishlari mol go‘shti, traktorlar, qishloq xo‘jaligi texnikasi, sut mahsulotlari, dori-darmonlar va qurilish materiallari bo‘lib qolishini ta’kidladi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Belarusga ip-kalava, trikotaj mato va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini faol eksport qilmoqda.

Товарооборот Узбекистана и Беларуси вырос в пять раз за пять лет
Экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Беларусью продолжает стремительно развиваться: за последние пять лет объем взаимного товарооборота увеличился почти в пять раз.
Посол Беларуси в Узбекистане Леонид Маринич отметил, что ключевыми направлениями белорусского экспорта в Узбекистан остаются говядина, тракторы, сельскохозяйственная техника, молочная продукция, лекарства и строительные материалы.
В то же время Узбекистан активно экспортирует в Беларусь хлопчатобумажную пряжу, трикотажное полотно и сельскохозяйственную продукцию.