Shavkat Mirziyoyev Vengriya va Sloveniyaga tashrif buyuradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-22 may kunlari savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va aniq loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan rasmiy tashrif bilan Vengriya va Sloveniyada bo‘ladi.
Vengriyada Prezident Shavkat Mirziyoyev Bosh vazir Viktor Orban va Vengriya ishbilarmon doiralari vakillari bilan muzokaralar o‘tkazadi. O‘zaro manfaatli sohalarga, shu jumladan energetika, qishloq xo‘jaligi va infratuzilmaga investitsiyalarni jalb qilishga alohida e’tibor qaratiladi.
Sloveniyada prezident Natasha Pirs Musar va asosiy vazirliklar rahbariyati bilan uchrashuvlar rejalashtirilgan. Farmatsevtika, sanoat, oziq-ovqat va to‘qimachilik tarmoqlaridagi kooperatsiya loyihalari diqqat markazida bo‘ladi. Shuningdek, O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun muhim bo‘lgan mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilinadi.
Shavkat Mirziyoyevning Vengriya va Sloveniyaga tashriflari O‘zbekistonning iqtisodiy o‘sishi va mintaqadagi mavqeini mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochishi kutilmoqda.

Шавкат Мирзиёев посетит Венгрию и Словению
С 19 по 22 мая президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетит Венгрию и Словению с официальными визитами, ориентированными на развитие торгово-экономического сотрудничества и реализацию конкретных проектов.
В Венгрии \ Мирзиёев проведет переговоры с Премьер-министром Виктором Орбаном и представителями венгерского бизнеса. Особое внимание будет уделено привлечению инвестиций в сферы, представляющие взаимный интерес, включая энергетику, сельское хозяйство и инфраструктуру.
В Словении запланированы встречи с президентом Наташей Пирц Мусар и руководством ключевых министерств. В центре внимания будут проекты кооперации в фармацевтике, промышленности, пищевой и текстильной отраслях. Также будут обсуждаться вопросы сотрудничества в области трудовой миграции, что является важным аспектом для экономики Узбекистана.
Ожидается, что визиты Шавката Мирзиёева в Венгрию и Словению откроют новые возможности для экономического роста Узбекистана и укрепления его позиций в регионе.