O‘zbekiston, Qozog‘iston va Ozarbayjon energetika sohasida kelishuv imzolaydi
Bu haqda Ozarbayjon energetika vaziri Pavriz Shahbozov ma’lum qildi. Uning aytishicha, uch tomonlama kelishuv noyabr oyida o‘tkaziladigan COP29 uchrashuvida qabul qilinadi.
Shahbozov Ozarbayjon Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun yangi energetika yo‘lagining asosiy bo‘g‘iniga aylanishini ta’kidladi.
Vazir, shuningdek, hozirda Kaspiy-Qora dengiz-Yevropa yo‘nalishi bo‘yicha ‘Yashil energetika yo‘lagi“ni Markaziy Osiyoga ulash imkoniyati muhokama qilinayotganini bildirdi.
“Kelishuv loyihasi tomonlarning Yevropa va boshqa hududlarga ekologik toza energiya yetkazib berishni yo‘lga qo‘yishga intilishini ko‘rsatmoqda. Bundan tashqari, energiya samaradorligi va energiyani tejash sohasida innovatsion texnologiyalarni joriy etish hamda xizmatlarni kengaytirish rejalashtirilgan,” — dedi Shahbozov.

Узбекистан, Казахстан и Азербайджан подпишут соглашение в области энергетики
Об этом заявил министр энергетики Азербайджана Павриз Шахбазов. Он сообщил, что трёхсторонее соглашение будет принято в рамках ноябрьской всречи COP29.
Шахбазов подчеркнул, что Азербайджан также станет ключевым звеном нового энергетического коридора для стран Центральной Азии.
Министр также сообщил, что в настоящее время обсуждается возможность подключения «Зелёного энергетического коридора» по маршруту Каспий-Черное море-Европа к Центральной Азии.
«Проект соглашения демонстрирует стремление сторон наладить поставки экологически чистой энергии в Европу и другие регионы. Также планируется внедрение инновационных технологий и расширение услуг в сфере энергоэффективности и энергосбережения», — отметил Шахбазов.
Соглашение будет действовать неопределённый срок.
Ранее, 1 мая 2024 года, министры энергетики трёх стран подписали Меморандум о сотрудничестве по объединению энергосистем трёх республик в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума.