Polsha OUN-UPA targ‘ibotini natsizmga tenglashtiradigan qonun loyihasini ko‘rib chiqmoqda
Polsha Seymida OUN (Ukraina millatchilari tashkiloti) va UPA (Ukraina qo‘zg‘olon armiyasi) targ‘ibotini, shuningdek, Stepan Bandera haqidagi ijobiy fikrlarni natsizm targ‘ibotiga tenglashtirishni taklif qiluvchi qonun loyihasi taqdim etildi. Tashabbus ushbu tashkilotlar yoki ularning rahbarlariga nisbatan har qanday xayrixohlik ko‘rsatishni fashizm va uning ramzlarini targ‘ib qilishga o‘xshash jinoyat deb hisoblanishi uchun qonunchilikni kuchaytirishga qaratilgan.
Deputatlar o‘z harakatlarini OUN va UPAning polyak aholisini ommaviy qirg‘in qilgani, xususan, 1943-1944-yillardagi Volin qirg‘ini uchun tarixiy javobgarligi bilan izohlaydilar. Varshava Kiyevga polyaklarga qarshi jinoyatlar bilan bog‘liq bo‘lgan shaxslar va harakatlar xotirasini abadiylashtirish mumkin emasligini bir necha bor ta’kidlagan.
Polsha qonunchilari ta’kidlashicha, ularning pozitsiyasi nafaqat tarixiy xotirani himoya qilish, balki Ukrainani Yevropa qadriyatlariga zid bo‘lgan shaxslar shuhratini ulug‘lashdan voz kechishga chaqirish hamdir.

Польша приравняет пропаганду ОУН-УПА к нацизму
В польском Сейме представлен законопроект, который предлагает приравнять пропаганду ОУН (Организация украинских националистов) и УПА (Украинская повстанческая армия), а также упоминания о Степане Бандере, к пропаганде нацизма. Инициатива направлена на ужесточение законодательства, чтобы любые проявления симпатии к этим организациям или их лидерам считались преступлением, аналогичным популяризации фашизма и его символики.
Депутаты объясняют свои действия исторической ответственностью ОУН и УПА за массовые убийства польского населения, в частности, за Волынскую резню 1943–1944 годов. Варшава неоднократно указывала Киеву на недопустимость увековечивания памяти личностей и движений, которые, по мнению польской стороны, связаны с преступлениями против поляков.
Польские законодатели подчеркивают, что их позиция — это не только защита исторической памяти, но и призыв к Украине отказаться от возведения культа личностей, противоречащих европейским ценностям.
Документ, обсуждаемый в Сейме, отражает давнюю напряженность в польско-украинских отношениях по поводу трактовки исторических событий. Если законопроект будет принят, то упоминание ОУН, УПА и их лидеров в положительном контексте может повлечь за собой уголовное преследование.