O‘zbekistonda pensiya islohoti tayyorlanmoqda
Vazirlar Mahkamasi Pensiya islohoti konsepsiyasini ishlab chiqishni boshlash to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu maqsadda amaldagi pensiya tizimini tahlil qilish, uning muammolarini aniqlash va barqarorlik hamda ijtimoiy adolatni ta’minlash bo‘yicha yechimlar taklif etadigan maxsus ishchi guruhi tuziladi.
Islohot ilg‘or xorijiy tajribani inobatga olgan holda ishlab chiqiladi va tayyor konsepsiya 2025-yil 1-martgacha Prezident Administratsiyasiga taqdim etilishi lozim. Ishda turli vazirlik va idoralar, ilmiy va ta’lim muassasalari mutaxassislari, shuningdek, xalqaro ekspertlar va maslahatchilar ishtirok etadi.
Hujjatda ishchi guruh mutaxassislari boshqa mamlakatlar tajribasini o‘rganish uchun xorijda qisqa muddatli stajirovkadan o‘tishlari mumkinligi ko‘zda tutilgan. Safarlar Davlat xizmati jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Bugungi kunda O‘zbekiston sobiq sovet hududida pensiya yoshi erkaklar uchun 60 yosh va ayollar uchun 55 yosh bo‘lgan yagona davlat bo‘lib qolmoqda.

В Узбекистане готовят пенсионную реформу
Кабинет министров принял постановление о начале работы над Концепцией пенсионной реформы. Для этого создадут специальную рабочую группу, которая будет заниматься анализом текущей пенсионной системы, выявлять её проблемы и предлагать решения для обеспечения стабильности и социальной справедливости.
Реформа будет разработана с учётом передового зарубежного опыта, а готовый концепт должны представить Администрации президента до 1 марта 2025 года. В работе примут участие специалисты различных министерств и ведомств, научных и образовательных организаций, а также международные эксперты и консультанты.
Документ предусматривает, что специалисты рабочей группы смогут проходить краткосрочные стажировки за границей для изучения опыта других стран. Поездки будут финансироваться за счёт Фонда государственной службы.
На сегодняшний день страна остаётся единственной на постсоветском пространстве, где пенсионный возраст составляет 60 лет для мужчин и 55 лет для женщин.