Toshkentda mazutdan foydalanish taqiqlanadi
O‘zbekiston Prezidentining qaroriga ko‘ra, chang bo‘ronlariga qarshi kurashish va havo sifatini yaxshilash chora-tadbirlari doirasida yaqin yillarda Markaziy Osiyo yashil jamg‘armasi hamda Iqlim masalalari markazi tashkil etilishi rejalashtirilmoqda.
2030 yildan boshlab Toshkent shahri va unga tutash tumanlarda issiqlik va elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi korxonalarga mazutni yoqilg‘i sifatida ishlatish taqiqlanadi. Bu qadam mintaqadagi ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan.
Ko‘mir yoqilg‘isining zararli ta’sirini kamaytirish uchun Toshkent shahri yaqinidagi issiqxonalarga havoni tozalaydigan maxsus uskunalar o‘rnatiladi. Shuningdek, ushbu uskunalardan foydalanadigan issiqxona xo‘jaliklariga subsidiyalar berilishi ham ko‘zda tutilgan.
2025-2030 yillar davomida Toshkent shahri va uning atrofida 441 gektar maydonda "yashil kamar" va "yashil bog‘lar" barpo etilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu ekologik holatni yaxshilashga xizmat qiladi.

В Ташкенте запретят использовать мазут
Согласно постановлению Президента Узбекистана, в рамках мер по борьбе с пыльными бурями и улучшению качества воздуха, в ближайшие годы планируется создание Центральноазиатского зелёного фонда и Центра по климатическим вопросам.
С 2030 года предприятиям, занимающимся производством тепловой и электрической энергии в Ташкенте и прилегающих районах, запретят использовать мазут в качестве топлива. Этот шаг направлен на улучшение экологической обстановки в регионе.
Для снижения вредного воздействия угольного топлива в теплицах, находящихся вблизи Ташкента, будет установлено специальное оборудование для очистки воздуха. Также предусмотрены субсидии для тепличных хозяйств, которые будут использовать это оборудование.
С 2025 по 2030 годы в Ташкенте и его окрестностях на площади 441 гектар планируется создание «зелёного пояса» и «зелёных садов», что поможет улучшить экологическую ситуацию.
Кроме того, с 2028 года постепенно будут вводиться ограничения на использование и продажу топлива, не соответствующего стандартам «Евро-4», с целью уменьшения загрязнения воздуха.