SpaceX va Tesla asoschisi Ilon Mask AQShning moliyaviy ahvolidan tashvishlanib, mamlakatning bankrotlikka yuz tutayotganini ma’lum qildi. Uning fikrlari federal xarajatlar va daromadlar haqidagi ma’lumotlar fonida yangradi: joriy moliya yilida xarajatlar 6,16 trillion dollarni tashkil etsa, daromadlar 4,47 trillion dollar bilan cheklanadi.
Mask AQSh byudjeti so‘nggi marta 2001 yilda profitsitli bo‘lganini va taqchillik surunkali muammoga aylanib qolganini eslatdi.
Tadbirkor, shuningdek, federal xarajatlarni optimallashtirish maqsadida ularni o‘rganish niyatida ekanligini aytdi. Uning hisob-kitoblariga ko‘ra, 6 trillion dollarlik umumiy xarajatlardan kamida 2 trillion dollarni qisqartirish mumkin.
“Davlat xarajatlarini qisqartirish mamlakatning moliyaviy barqarorligiga erishish yo‘lidagi birinchi qadamdir”, deya ta’kidladi Mask.
Uning bayonoti ijtimoiy tarmoqlar va ekspertlar doirasida qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘ldi, bu yerda AQShning byudjet siyosati muntazam ravishda tanqidga uchrab kelmoqda.

Илон Маск заявил о риске банкротства США из-за бюджетного дефицита
Основатель SpaceX и Tesla Илон Маск выразил обеспокоенность финансовым состоянием США, заявив, что страна движется к банкротству. Его комментарий прозвучал на фоне данных о федеральных расходах и доходах: в текущем финансовом году затраты составят $6,16 трлн, тогда как доходы ограничатся $4,47 трлн.
Маск напомнил, что последний раз профицит бюджета США был зафиксирован в 2001 году, а дефицит становится хронической проблемой.
Предприниматель также заявил о намерении изучить федеральные расходы с целью их оптимизации. По его оценкам, из общего объема затрат в $6 трлн можно сократить как минимум $2 трлн.
«Сокращение государственных расходов — это первый шаг на пути к финансовой стабильности страны», — подчеркнул Маск.
Его заявление вызвало активное обсуждение в социальных сетях и экспертных кругах, где бюджетная политика США регулярно становится предметом критики.