Shavkat Mirziyoyev Qozog'istonga davlat tashrifi bilan boradi
7-8 avgust kunlari O’zbekiston Prezidenti Qozog’istonga davlat tashrifi bilan boradi. 9 avgust kuni Ostona shahrida Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvi bo’lib o’tadi.
Shavkat Mirziyoyev 2021-yil dekabr va 2017-yil mart oylarida Ostona shahriga davlat tashriflari bilan tashrif buyurgan. Joriy yilning 3-4 iyul kunlari O’zbekiston rahbari Shanxay hamkorlik tashkiloti davlat rahbarlari Kengashi majlisida va "ShHT Plus"formatidagi uchrashuvda ishtirok etdi. Qozog’iston prezidenti Qosim-Jomart Tokayev 2022-yil dekabr oyida O’zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelgan.
9 avgust kuni Ostona shahrida Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining oltinchi maslahat uchrashuvi bo’lib o’tadi. Birinchi bunday uchrashuv 2018 yil mart oyida Ostona shahrida bo’lib o’tdi. Mintaqaviy muammolarni birgalikda hal etish uchun bunday uchrashuvlarni muntazam o’tkazish O’zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan amalga oshirildi.

Шавкат Мирзиёев совершит государственный визит в Казахстан
С 7 по 8 августа Президент Узбекистана совершит государственный визит в Казахстан. 9 августа в Астане пройдёт Консультативная встреча глав государств Центральной Азии.
Шавкат Мирзиёев посещал Астану с государственными визитами в декабре 2021 года и марте 2017 года. 3-4 июля этого года Глава Узбекистана участвовал в заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества и во встрече формата «ШОС плюс». Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев был в Узбекистане с официальным визитом в декабре 2022 года.
9 августа в Астане пройдет шестая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии. Первая такая встреча состоялась в марте 2018 года в Астане. Регулярное проведение подобных встреч для совместного решения региональных проблем было инициировано Президентом Узбекистана.