Apple o‘zining televizorini ishlab chiqishga yana qaytishi mumkin
Apple kompaniyasi o‘z televizorini yaratish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Bloomberg‘ning mashhur tahlilchisi Mark Gurman xabar berdi. Uning aytishicha, qurilma bir necha yildan so‘ng bozorga chiqishi mumkin, biroq uning taqdiri aqlli uy uchun mo‘ljallangan boshqa Apple mahsulotlarining muvaffaqiyatiga bog‘liq bo‘ladi.
Bunday qurilmalardan biri kompaniya yaqin kelajakda ishlab chiqarishni rejalashtirayotgan aqlli displeylar hisoblanadi. Bu planshetlar aqlli uy tizimini, jumladan Apple Intelligence’ni boshqarish va boshqa qurilmalar bilan o‘zaro aloqada bo‘lish imkonini beradi. Displeyning premium versiyasi qo‘llash qulayligi uchun robotlashtirilgan qo‘l bilan jihozlanishi mumkin. Aynan shu gadjetlarning ommaviyligi televizorni ishlab chiqishda hal qiluvchi omil bo‘ladi.
Agar televizor yaratilsa, u Apple ekotizimiga to‘liq integratsiyalashgan bo‘lib, boshqa qurilmalar bilan uzluksiz aloqani ta’minlashi ehtimolga yaqin. Uning narxi premium segmentga mos kelishi kutilmoqda.
Bu kompaniyaning televizion bozorga kirib borish uchun birinchi urinishi emas. 2009-2011 yillarda Apple aqlli televizor ishlab chiqayotgani haqida mish-mishlar tarqalgan edi. O‘shanda hatto Stiv Jobsning o‘zi ham oddiy interfeysli mukammal qurilma formulasini topganini aytgan edi. Biroq loyiha amalga oshirilmay qolgan.

Apple может снова вернуться к разработке собственного телевизора
Компания Apple рассматривает возможность создания собственного телевизора. Об этом сообщил Марк Гурман, известный аналитик Bloomberg. По его словам, устройство может выйти на рынок через несколько лет, но его судьба зависит от успеха других продуктов Apple для умного дома.
Одним из таких устройств станут смарт-дисплеи, которые компания планирует выпустить в ближайшее время. Эти планшеты позволят управлять системой умного дома, включая Apple Intelligence, и взаимодействовать с другими устройствами. Премиальная версия дисплея может получить роботизированную руку для удобства использования. Именно популярность этих гаджетов будет определяющим фактором для разработки телевизора.
Если телевизор всё же появится, он, скорее всего, будет интегрирован с экосистемой Apple, обеспечивая бесшовное взаимодействие с другими устройствами. Ожидается, что его стоимость будет соответствовать премиальному сегменту.
Это не первая попытка компании выйти на телевизионный рынок. В 2009-2011 годах ходили слухи о разработке Apple смарт-телевизора. Тогда даже сам Стив Джобс говорил, что нашёл формулу идеального устройства с простым интерфейсом. Однако проект так и не был реализован.