Sakkizoyoq changali: yumshoq robototexnika uchun ilhom manbai
Illinoys universiteti olimlari ilk bor sakkizoyoqning murakkab tuzilishi va harakatlarini taqlid qiluvchi kompyuter modelini yaratdilar. Ushbu loyiha tabiatdan ilhomlangan yumshoq robototexnika rivojlanishida muhim qadam bo‘ldi.
Sakkizoyoqning changali o‘zining egiluvchanligi hamda suyaklari yo‘qligi va noyob muskullariga ko‘ra murakkab harakatlarni amalga oshirish qobiliyati bilan ajralib turadi. Modelda 200 ga yaqin mushak guruhlarining o‘zaro ta’siri aks ettirilgan, bu esa olimlarga bunday tuzilmalarni boshqarish mexanizmlarini batafsil o‘rganish imkonini berdi. Tadqiqotchilar sakkizoyoqning to‘siqlarni qanday yengib o‘tishi, narsalarni ushlashi va ular bilan qanday muomala qilishini kuzatishdi, shuningdek, MRT, gistologik va biomexanik tahlil ma’lumotlaridan foydalandilar.
Loyiha rahbari, professor Mattia Gazzolaning ta’kidlashicha, ishning maqsadi murakkab hisob-kitoblardan foydalanmasdan, erkinlik darajasi yuqori bo‘lgan murakkab tizimni qanday qilib samarali boshqarishni tushunish edi. Sakkizoyoq o‘zining ajoyib qobiliyatlari bilan bunday tadqiqot uchun ideal modelga aylandi.

Щупальца осьминога: вдохновение для мягкой робототехники
Учёные из Университета Иллинойса впервые создали компьютерную модель, имитирующую сложную структуру и движения щупальца осьминога. Этот проект стал значительным шагом в развитии мягкой робототехники, вдохновлённой природой.
Щупальце осьминога выделяется своей гибкостью и способностью выполнять сложные движения благодаря отсутствию костей и уникальной мускулатуре. В модели воспроизведено взаимодействие почти 200 групп мышц, что позволило учёным детально изучить механизмы управления такими структурами. Исследователи наблюдали, как осьминог преодолевает преграды, захватывает и манипулирует предметами, а также использовали данные МРТ, гистологических и биомеханических анализов.
Руководитель проекта профессор Маттиа Газзола отметил, что целью работы было понять, как эффективно управлять сложной системой с множеством степеней свободы без использования сложных вычислений. Осьминог, с его исключительными способностями, стал идеальной моделью для такого исследования.
Следующим этапом проекта станет создание физического прототипа, который сможет самостоятельно выполнять различные задачи.