Toshkentda "Paxtakor-79" fojiasiga bag'ishlangan esdalik tadbirlari bo'lib o'tdi
11 avgust kuni “Paxtakor” futbol jamoasining aviahalokatda halok bo’lganiga 45 yil to’ldi. Shu kuni, an’anaga ko’ra, afsonaviy jamoa sharafiga unutilmas tadbirlar bo’lib o’tdi.
1970-yillarning oxirida “Paxtakor” ga istiqbolli jamoa yaqinlashdi, ammo 1979 yil 11 avgustda fojia yuz berdi jamoa aviahalokatga uchradi. O’sha kuni soat 13: 35 da Dneprodzerjinsk tumanida 8400 metr balandlikda Aeroflot kompaniyasining ikkita Tu-134a samolyoti osmonda to’qnashdi, natijada ulardagi barcha 178 kishi halok bo’ldi. O’lganlar orasida o’zbek futbol klubining 17 a’zosi ham bor edi.
An’anaga ko’ra, har yili 11 avgustda ushbu afsonaviy jamoa sharafiga esdalik tadbirlari o’tkaziladi. Ertalab “Paxtakor” stadionidagi yodgorlik oldida klub rahbariyati, jamoa a’zolarining yaqinlari va oilalari, murabbiylar va mutaxassislar, klublar, AFU va PFL vakillari, shuningdek "Paxtakor"akademiyasining yosh futbolchilari yig’ildi. Mirzaxakim Tuxtamirzayev afsonaviy jamoa haqidagi taassurotlari va xotiralari bilan bo’lishdi. Yodgorlikka gullar qo’yib, ishtirokchilar "Botkino“qabristoniga borishdi.
Botkino qabristonida “Paxtakor” futbol klubi raisining o’rinbosari Dilshod Karimov, klub bosh direktori Dmitriy Adisman, shuningdek, o’zbek futbolining afsonalari Birodar Abduraimov va Tulagan Isakov so’zga chiqdilar.
Shu kuni nafaqat Toshkentda, balki dunyoning boshqa burchaklarida ham unutilmas tadbirlar bo’lib o’tdi. Toshkentda 2012 yilgi jamoalar o’rtasida futbol turniri bo’lib o’tdi, shuningdek, 60+yosh toifasidagi faxriylar o’rtasida xotira o’yini bo’lib o’tdi.
Bir qator tadbirlarda Minskda o’tgan xalqaro “o’ynalmagan o’yin” alohida o’rin egalladi. “Dinamo-Yuni” stadionida 1979 yilda biron sababga ko’ra o’sha halokatli reysda uchmagan “Paxtakor” faxriylari va o’sha kuni maydonda raqiblarini kutayotgan Minsk “Dinamo” faxriylari uchrashdi. O’yin boshlanishidan oldin Toshkent va Minsk o’rtasida telemost tashkil etildi, unda klubning birinchi shaxslari va faxriylari ishtirok etdilar.

В Ташкенте прошли памятные мероприятия посвящённые трагедии «Пахтакор-79»
Вчера, 11 августа, исполнилось 45 лет с момента трагической гибели футбольной команды «Пахтакор» в авиакатастрофе. В этот день, по традиции, прошли памятные мероприятия в честь легендарной команды.
В конце 1970-х годов в «Пахтакоре» сформировалась перспективная команда, но 11 августа 1979 года случилась трагедия — команда разбилась в авиакатастрофе. В тот день в 13 часов 35 минут в небе в районе Днепродзержинска на высоте 8400 метров столкнулись два Ту-134А компании «Аэрофлот», в результате чего погибли все находившиеся на борту 178 человек. Среди погибших оказались 17 членов узбекского футбольного клуба.
Уже по традиции, каждый год 11 августа проводятся памятные мероприятия в честь той легендарной команды. Утром возле мемориала на стадионе «Пахтакор» собрались руководство клуба, близкие и семьи членов той команды, тренеры и специалисты, представители АФУ и ПФЛ, а также молодые футболисты академии «Пахтакора». Мирзахаким Тухтамирзаев поделился впечатлениями и воспоминаниями о легендарной команде. Возложив цветы к мемориалу, присутствующие отправились на кладбище «Боткино».
На Боткинском кладбище выступили заместитель председателя ФК «Пахтакор» Дилшод Каримов, генеральный директор клуба Дмитрий Адисман, а также легенды узбекского футбола Биродар Абдураимов и Тулаган Исаков.
В этот день памятные мероприятия прошли не только в Ташкенте, но и в других уголках мира. В Ташкенте прошёл футбольный турнир среди команд 2012 года, также состоялся матч памяти среди ветеранов возрастной категории 60+.
Особое место в череде мероприятий занял международный товарищеский «Несыгранный матч», который прошёл в Минске. На стадионе «Динамо-Юни» встретились ветераны «Пахтакора», которые по каким-то причинам не полетели тем роковым рейсом в 1979 году, и ветераны минского «Динамо», которые в тот день ждали своих соперников на поле. Перед началом матча был организован телемост между Ташкентом и Минском, во время которого выступили первые лица и ветераны клуба.