O‘zbekistonda umraga ziyoratchilarni litsenziyasiz yuborgan sayyohlik firmalari jarimaga tortildi
O‘zbekistonda ziyoratni tashkil etish ustidan nazorat kuchaytirildi. So‘nggi ikki oy ichida 19 ta sayyohlik firmasiga umra ziyoratchilarini litsenziyasiz yuborgani uchun har biriga 75 million so‘mdan jarima solindi. Jarimalarning umumiy miqdori 1,425 milliard so‘mni tashkil etdi.
Din ishlari qo‘mitasi O‘zbekistonda haj ziyoratini tashkil etish faqat hukumatning 364-sonli qaroriga muvofiq, Qo‘mita va Saudiya Arabistoni Haj va umra vazirligi o‘rtasida tuziladigan yillik shartnoma asosida amalga oshirilishini ta’kidladi.
Boshqa tashkilotlar hajni tashkil etish huquqiga ega emas. O‘zbekiston musulmonlari boshqarmasi huzuridagi Haj va umra markazi hamda 12 ta xususiy kompaniyaga umra ziyoratini tashkil etish uchun litsenziya berilgan.
Din ishlari qo‘mitasi boshqa idoralar bilan hamkorlikda o‘tkazgan tekshirishlar davomida ziyoratlarni tashkil etish bo‘yicha litsenziyasiz xizmat ko‘rsatgan 31 ta sayyohlik firmasi aniqlandi.
Ushbu kompaniyalarning mansabdor shaxslariga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (Firibgarlik) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Bundan tashqari, litsenziyasiz faoliyat yuritgan 24 ta turfirmada tekshiruvlar o‘tkazildi. Reklama qonunchiligini buzgan 5 ta kompaniya bo‘yicha materiallar Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi va huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yili Tanlov komissiyasining qaroriga muvofiq, “Umra” tadbirlarini tashkil etish va o‘tkazish faoliyatini amalga oshirish uchun quyidagi kompaniyalarga litsenziya berildi:

В Узбекистане оштрафованы турфирмы, отправлявшие паломников в умру без лицензии
В Узбекистане усилили контроль за организацией паломничества. За последние два месяца 19 туристических фирм были оштрафованы на 75 миллионов сумов каждая за отправку паломников в умру без необходимой лицензии. Общая сумма штрафов составила 1,425 млрд. сумов.
Комитет по делам религий напомнил, что организация хаджа в Узбекистане осуществляется исключительно на основании ежегодного договора между Комитетом и Министерством Хаджа и Умры Саудовской Аравии, в соответствии с постановлением правительства №364.
Другие организации не имеют права заниматься организацией хаджа. Лицензии на организацию умры выданы Центру хаджа и умры при Управлении мусульман Узбекистана и 12 частным компаниям.
В ходе проверок, проведенных Комитетом по делам религий совместно с другими ведомствами, выявлена 31 туристическая фирма, предоставлявшая услуги по организации паломничества без лицензии.
В отношении должностных лиц этих компаний возбуждены уголовные дела по статье 168 Уголовного кодекса (Мошенничество).
Кроме того, в 24 турфирмах, работавших без лицензии, проведены проверки. Материалы по 5 компаниям, нарушившим законодательство о рекламе, переданы в Антимонопольный комитет и правоохранительные органы.
Напомним, в прошлом году, в соответствии с решением Конкурсной комиссии, были утверждены компании, получившие лицензии на осуществление деятельности по организации и проведению мероприятий «Умра»: