Toshkent "MDHning mehnat shuhrati shahri" unvoniga sazovor bo‘luvchi dastlabki shaharlardan biri bo‘lishi mumkin
MDH Davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishida Hamdo‘stlik bosh kotibi ta’kidlaganidek, Toshkent va boshqa poytaxtlar MDHning "Mehnat shuhrati shahri" unvoniga birinchilardan bo‘lib sazovor bo‘lishi mumkin.
"Mehnat shuhrati shahri" yangi faxriy unvonini joriy etish tashabbusini Rossiya prezidenti Vladimir Putin ilgari surdi.
Ushbu unvon aholisi Ulug‘ Vatan urushida G‘alabaga erishishga salmoqli hissa qo‘shgan, shahar hududidagi korxonalarda harbiy va fuqarolik mahsulotlarini uzluksiz ishlab chiqarishni ta’minlagan hamda ommaviy mehnat qahramonligi va fidoyilikni namoyish etgan shaharlarga beriladi.
Unvon berish uchun 1941-1945-yillarda shahar aholisining hujjatlar bilan tasdiqlangan mehnat qahramonligi faktlari, korxonalarning Sovet Ittifoqi davlat mukofotlari bilan taqdirlangani yoki ularga SSSR Davlat Mudofaa Qo‘mitasining o‘tkinchi Qizil bayroqlari topshirilgani, shuningdek, korxona xodimlarining mehnat xizmatlari uchun Sovet Ittifoqi davlat mukofotlari bilan taqdirlangani asos bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yil 8-oktyabr kuni Moskvada Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin raisligida MDH Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.

Ташкент может быть одним из первых удостоен звания «Город трудовой славы СНГ»
Как заявил на заседании Совета глав государств СНГ генсек Содружества, Ташкент и другие столицы могут быть первыми удостоены звания «Город трудовой славы» СНГ.
С инициативой о введении нового почетного звания «Город трудовой славы» выступил президент России Владимир Путин.
Звание будет присваиваться городу, жители которого внесли значительный вклад в достижение Победы в Великой Отечественной войне, обеспечив бесперебойное производство военной и гражданской продукции на предприятиях, располагавшихся на территории города, и проявив при этом массовый трудовой героизм и самоотверженность.
Основанием для присвоения звания будут документально подтвержденные факты трудового героизма жителей города в 1941–1945 годах, награждение предприятий государственными наградами Советского Союза или вручение им переходящих Красных знамен Государственного комитета обороны СССР, награждение работников предприятий государственными наградами Советского Союза за трудовые заслуги.
Напомним, 8 октября 2024 года в Москве под председательством Президента Российской Федерации Владимира Путина состоялось очередное заседание Совета глав государств СНГ.