O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vladimir Putin raisligida o‘tkazilgan MDH Davlat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etdi. Sammitda Ozarbayjon, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston prezidentlari hamda Armaniston bosh vaziri ham qatnashdi.
Davlat rahbarlari MDH doirasidagi hamkorlikning joriy va istiqbolli masalalarini muhokama qildilar. Mirziyoyev o‘z nutqida Rossiya raisligini yuqori baholab, hamkorlikning turli sohalarida sezilarli yutuqlarga erishilganini ta’kidladi. Hamdo‘stlik mamlakatlari xavfsizligi va barqaror rivojlanishi, jumladan, maxsus xizmatlarning o‘zaro hamkorligini takomillashtirish va kiberxavfsizlik choralarini kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mirziyoyev, shuningdek, iqtisodiy hamkorlikning ahamiyatini ta’kidlab, O‘zbekistonning MDH davlatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan beri 16 foizga o‘sganini qayd etdi. U kelgusi yil bahorida Toshkentda "Innoprom" ko‘rgazmasi doirasida MDH Iqtisodiy kengashi yig‘ilishi va Innovatsion rivojlanish forumini o‘tkazishni taklif etdi.
O‘zbekiston Prezidenti raqamli texnologiyalar, ijodiy iqtisodiyot va "yashil" energetikani qo‘llab-quvvatlashga e’tibor qaratib, ushbu masalalarni muhokama qilish uchun mutaxassislar uchrashuvlarini muntazam o‘tkazishni taklif qildi. Mirziyoyev sun’iy intellektni rivojlantirishga bag‘ishlangan navbatdagi anjumanni Samarqandda o‘tkazishni taklif etdi. Shuningdek, u MDH davlatlari madaniyati kunlarini tashkil etish orqali gumanitar almashinuvlarni kengaytirish, sog‘liqni saqlash, ta’lim, sayyohlik va sport sohalarida qo‘shma tadbirlar dasturini ishlab chiqishni taklif qildi.
Mirziyoyev Samarqand va Toshkentni MDHning madaniyat va yoshlar poytaxtlari etib belgilash, shuningdek, O‘zbekistonda shaxmat va futbol bo‘yicha MDH kuboklarini o‘tkazish bilan bog‘liq loyihalarning muhimligini ta’kidladi.
Nutqining yakunida O‘zbekiston Prezidenti Emomali Rahmonni 2025 yilda MDHga raislik qilishi bilan tabrikladi.

Шавкат Мирзиёев принял участие в саммите СНГ
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял участие в заседании Совета глав государств СНГ, которое прошло под председательством Владимира Путина. В саммите также участвовали президенты Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и премьер-министр Армении.
Главы государств обсудили текущие и перспективные вопросы сотрудничества в рамках СНГ. В своём выступлении Мирзиёев высоко оценил председательство России, отметив значительный прогресс в различных сферах взаимодействия. Особое внимание было уделено вопросам безопасности и устойчивого развития стран Содружества, включая улучшение взаимодействия спецслужб и усиление мер по кибербезопасности.
Мирзиёев также отметил важность экономического сотрудничества, подчеркнув, что товарооборот Узбекистана с государствами СНГ вырос на 16% с начала года. Он предложил провести весной следующего года в Ташкенте заседание Экономического совета СНГ и Форум инновационного развития в рамках выставки «Иннопром».
Президент Узбекистана акцентировал внимание на поддержку цифровых технологий, креативной экономики и зелёной энергетики, предложив регулярные встречи экспертов для обсуждения этих вопросов. Мирзиёев предложил провести следующую конференцию в Самарканде, посвящённую развитию искусственного интеллекта. Также он предложил расширить гуманитарные обмены, организовав Дни культуры государств СНГ, и разработать программу совместных мероприятий в сферах здравоохранения, образования, туризма и спорта.
Мирзиёев подчеркнул значимость проектов, связанных с назначением Самарканда и Ташкента культурной и молодёжной столицами СНГ, а также проведение в Узбекистане кубков СНГ по шахматам и футболу.
В завершение президент Узбекистана поздравил Эмомали Рахмона с предстоящим председательством в СНГ в 2025 году.