Transport vaziri BMTTD vakili bilan uchrashdi
O’zbekiston transport vaziri Ilhom Maxkamov BMTning O’zbekistondagi rivojlanish dasturining doimiy vakili Akiko Fujia bilan uchrashuv o’tkazdi. Uchrashuv davomida “Toshkent — kam uglerodli transportga investitsiyalarni jadallashtirish” (TAILEV) loyihasi doirasida erishilgan yutuqlar hamda istiqbolli tashabbuslar muhokama qilindi.
Fudziya xonim O’zbekistonning transport sohasidagi uglerod chiqindilarini kamaytirish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi. U jamoat transportini rivojlantirish va issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish bo’yicha harakatlar muhimligini ta’kidladi, bu iqlim o’zgarishiga qarshi kurashda muhim qadamdir. Bundan tashqari, transport vazirligi ayollar uchun yangi ish o’rinlari yaratish, shu jumladan ularga katta avtobus haydovchilari sifatida ishlash imkoniyatini berish bo’yicha faol ish olib borayotgan transport sohasida gender tengligi masalasi muhokama qilindi.
Tashrif davomida BMT taraqqiyot dasturi vakillari Toshkentdagi avtobus parkiga ham tashrif buyurib, elektr avtobuslari va ularni zaryadlash infratuzilmasi bilan tanishdilar. Elektr avtobuslari qisman Global ekologik jamg’arma grantlari hisobidan moliyalashtirilganligi ta’kidlandi, bu esa O’zbekiston transport tarmog’ida ekologik toza loyihalarni amalga oshirishda xalqaro qo’llab-quvvatlashni namoyish etadi.

Министр транспорта встретился с представителем ПРООН
Министр транспорта Узбекистана Ильхом Махкамов провёл встречу с постоянным представителем Программы развития ООН в Узбекистане Акико Фудзии. В ходе встречи обсуждались успехи, достигнутые в рамках проекта «Ташкент — ускорение инвестиций в низкоуглеродный транспорт» (TAILEV), а также перспективные инициативы.
Госпожа Фудзии высоко оценила усилия Узбекистана по снижению уровня углеродных выбросов в транспортной отрасли. Она отметила важность развития общественного транспорта и действий по сокращению выбросов парниковых газов, что является значимым шагом в борьбе с изменением климата. Кроме того, был обсуждён вопрос гендерного равенства в транспортной сфере, где министерство транспорта активно работает над созданием новых рабочих мест для женщин, в том числе давая им возможность работать водителями больших автобусов.
Во время визита представители ПРООН также посетили автобусный парк в Ташкенте, где познакомились с работой электробусов и инфраструктурой для их зарядки. Было подчёркнуто, что электробусы были частично профинансированы за счёт грантов Глобального экологического фонда, что демонстрирует международную поддержку в реализации экологически чистых проектов в транспортной отрасли Узбекистана.