Putin Mirziyoyevning deradikalizatsiya dasturini ishlab chiqish tashabbusini qo'llab-quvvatladi
Putin 2024 yilning birinchi yarmida MDH mamlakatlarining yalpi ichki mahsuloti 4,7 foizga, asosiy kapitalga investitsiyalar esa 11,2 foizga o’sganligi haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, u MDH mamlakatlarining BRIKS bilan hamkorligini mustahkamlash Hamdo’stlikning jahon sahnasidagi mavqeini mustahkamlashga yordam berishini ta’kidladi.
MDH mamlakatlari hamkorligining eng muhim yo’nalishi terrorizm, ekstremizm va jinoyatchilikka qarshi kurash bo’lib qolmoqda. Rossiya rahbari O’zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Moskvadagi MDH sammitida tasdiqlanadigan deradikalizatsiya sohasidagi hamkorlik dasturini ishlab chiqish bo’yicha tashabbusini qo’llab-quvvatladi.
Bundan tashqari, Rossiya Prezidenti MDH doirasida ko’ngillilar tashkilotlari uyushmasini tuzishni va ko’ngillilar forumlarini har yili o’tkazishni taklif qildi. Shuningdek, u Hamdo’stlik mamlakatlari uchun ulugʻ Vatan urushi yodgorlik merosining umumiy reestrini yaratish g’oyasini ta’kidladi.

Путин поддержал инициативу Мирзиёева о разработке программы дерадикализации
Во время выступления на саммите СНГ Президент России отметил важность тесной координации стран СНГ во внешней политике. Владимир Путин подчеркнул, что гуманитарные связи в рамках СНГ продолжают активно развиваться, а сотрудничество в научной сфере становится всё более глубоким.
Путин привёл данные о том, что за первое полугодие 2024 года совокупный ВВП стран СНГ вырос на 4,7%, а инвестиции в основной капитал увеличились на 11,2%. Он также отметил, что укрепление сотрудничества стран СНГ с БРИКС способствует усилению позиций содружества на мировой арене.
Важнейшим направлением совместной работы стран СНГ остаётся борьба с терроризмом, экстремизмом и преступностью. Глава России поддержал инициативу президента Узбекистана Шавката Мирзиёева о разработке программы сотрудничества в области дерадикализации, которая будет утверждена на саммите СНГ в Москве.
Кроме того, Президент России предложил создать ассоциацию добровольческих организаций в рамках СНГ и сделать форумы волонтёров ежегодными. Он также отметил идею создания общего реестра мемориального наследия Великой Отечественной войны для стран содружества.