Yangi Toshkentda vazirliklar faoliyati uchun yengil konstruksiyali vaqtinchalik binolar
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent qurilishining dastlabki bosqichlari, shu jumladan, vazirliklarning vaqtinchalik binolari bilan tanishdi. Mahalliy qurilish materiallaridan foydalanib, yengil konstruksiyalardan qurilgan ushbu ma’muriy inshootlarning har biri 250 nafargacha xodimni sig‘dira oladi va ochiq ofis tarzida tashkil etilgan.
Loyiha yangi shaharda davlat idoralarining faoliyatini bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yish va poytaxtdagi transport yukini kamaytirishga qaratilgan.
Yangi Toshkentni rivojlantirish doirasida “yashil belbog‘” tashabbusini amalga oshirish ham davom etmoqda: 420 gektar maydonda markaziy bog‘ barpo etiladi va 200 ming tup daraxt ekiladi. Allaqachon 27 mingta manzarali ko‘chat o‘stirilgan, issiqxona, qozonxona, shuningdek, saqlash va sug‘orish tizimlari qurilgan.

Временные здания из лёгких конструкций для работы министерств в Новом Ташкенте
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ознакомился с первыми этапами строительства Нового Ташкента, включая временные здания для работы министерств. Эти административные сооружения, выполненные из лёгких конструкций с использованием местных строительных материалов, способны вместить до 250 сотрудников каждый и организованы в формате open space.
Проект направлен на постепенную организацию работы государственных ведомств в новом городе и снижение транспортной нагрузки в столице.
В рамках развития Нового Ташкента также продолжается реализация инициативы «зелёного пояса»: на площади 420 гектаров создадут центральный парк и высадят 200 тысяч деревьев. Уже выращено 27 тысяч декоративных саженцев, построены теплица, котельная, а также системы хранения и орошения.
Новый Ташкент позиционируется как «зелёный город», где особое внимание уделяется экологии, качеству воздуха и воды, использованию альтернативной энергии и благоустройству зелёных зон.