O‘zbekistondagi ulkan simfonik musiqa festivali Verdining "Rekviyem‘i ijrosi bilan yakunlandi
O‘zbekiston davlat simfonik orkestrining o‘n yilligiga bag‘ishlangan muhtasham simfonik musiqa festivali 15-oktyabrdan 20-dekabrgacha Toshkentda bo‘lib o‘tdi. Tadbirning cho‘qqisi Juzeppe Verdining ulkan "Rekviyem‘i bo‘lib, u O‘zbekistonda yilning eng yorqin musiqiy voqeasiga aylandi. Ko‘pchilik tomonidan Verdining yigirma yettinchi operasi deb ataladigan bu buyuk asarning ijro etilishi haqiqiy zafarga aylandi.
“Rekviyem” — bu yozuvchi Alessandro Mandzoni xotirasiga Juzeppe Verdi tomonidan yaratilgan motam messa. Kompozitor inson qayg‘usining butun chuqurligini ifoda etib, yorqin opera obrazlari, mohirona yakkaxon partiyalar va ulkan xorlarga boy asar yaratdi. Asarni ijro etish uchun 300 nafar musiqachi to‘plandi, ular orasida A.Navoiy nomidagi DABTning yetakchi solistlari, shuningdek, to‘rtta xor, jumladan O‘zbekiston davlat simfonik orkestri xori, Talabalar xori va Musiqali teatr-studiya xori bor edi.
Mandzoni xotirasiga yaratilgan “Rekviyem” qayg‘uni yengish va ichki tinchlikka erishishning o‘ziga xos ramziga aylandi. Asar opera obrazlari va kontrastlariga boy bo‘lib, bu uning ohangini bastakorning “Aida” va “Don Karlos” singari teatr asarlariga yaqinlashtiradi. Asar hissiy keskinlik va fojianing teranligini o‘zida mujassamlashtirib, tinglovchiga bu asarga befarq qolish mumkin emasligini uqtiradi.
Kamoliddin O‘rinboyev rahbarligida “Rekviyem” ajoyib mahorat bilan ijro etildi. Musiqani chuqur anglashi bilan tanilgan maestro asarni talqin qilishda hayratlanarli lahzalarni yaratdi. Dastlabki taktlardanoq u tinglovchilarni zulmatga cho‘mdirdi, asta-sekin fazoni yorug‘lik va uyg‘unlik bilan to‘ldirib bordi. Uning orkestr va xor bilan ishlash mahorati, kuch va nazokatni mohirona uyg‘unlashtirishi, ijroning nozikligi har bir tinglovchini har bir so‘z va notani yurakdan his qilishga undadi.
O‘zbekiston davlat konservatoriyasining Katta zalida bo‘lib o‘tgan konsert unutilmas taassurot qoldirdi. Zal har bir akkordning ovozini o‘ziga singdirdi va asar yakunida so‘nggi akkordlar yangrab bo‘lgach, olqishlar tinmadi, tomoshabinlar esa o‘z hayratlarini izhor etish uchun o‘rinlaridan turishdi.

Грандиозный фестиваль симфонической музыки в Узбекистане завершился исполнением «Реквиема» Верди
Грандиозный фестиваль симфонической музыки, приуроченный к десятилетию Государственного симфонического оркестра Узбекистана, завершился в Ташкенте с 15 октября по 20 декабря. Кульминацией события стал грандиозный «Реквием» Джузеппе Верди, который стал выдающимся музыкальным событием года в Узбекистане. Исполнение этого величайшего произведения, многими называемого двадцать седьмой оперой Верди, стало настоящим триумфом.
«Реквием» — это траурная месса, написанная Джузеппе Верди в память о писателе Алессандро Мандзони. Композитор, олицетворяя всю глубину человеческой скорби, создал произведение, наполненное яркими, оперными образами, виртуозными сольными партиями и грандиозными хорами. Для исполнения произведения были собраны 300 музыкантов, среди которых ведущие солисты ГАБТ имени А. Навои, а также четыре хора, включая хор Государственного симфонического оркестра Узбекистана, Студенческий хор и хор Музыкального театра-студии.
Написанный в память о Мандзони, «Реквием» стал своего рода символом преодоления горя и обретения внутреннего мира. Сочинение наполнено оперными образами и контрастами, что делает его звучание близким к театральным произведениям композитора, таким как «Аида» и «Дон Карлос». Произведение сочетает в себе эмоциональную напряженность и глубину трагедии, давая слушателю понять, что с этим произведением невозможно не сопереживать.
Под руководством Камолиддина Уринбаева «Реквием» был исполнен с удивительным мастерством. Маэстро, известный своим глубоким пониманием музыки, создавал потрясающие моменты в интерпретации произведения. С первых тактов он погрузил публику в мрак, постепенно наполняя пространство светом и гармонией. Его умение работать с оркестром и хором, чередование силы и нежности, филигранность исполнения заставили каждого слушателя почувствовать каждое слово и ноту.
Концерт, который прошел в Большом зале Государственной консерватории Узбекистана, оставил незабываемое впечатление. Зал поглотил звучание каждого аккорда, и когда в конце произведения раздались последние аккорды, аплодисменты не прекращались, а зрители встали, чтобы выразить свое восхищение.