Air Samarkand aviakompaniyasi tijorat parvozlari boshlanganining bir yilligini nishonlamoqda
2024-yil 29-dekabr kuni Air Samarkand aviakompaniyasi parvozlar boshlanganining birinchi yilligini nishonlaydi va xalqaro yo‘nalishlar bo‘yicha reyslar sonini ko‘paytirishini e’lon qiladi.
O‘tgan yil davomida aviakompaniya bir nechta xalqaro yo‘nalishlarni ochdi, havo kemalari sonini uchtagacha ko‘paytirdi va umumiy 3956 soatlik 839 ta reysni amalga oshirdi.
Xuddi bir yil oldin yangi o‘zbek aviakompaniyasi Ekspluatant sertifikatini, Xalqaro fuqaro aviatsiyasi tashkiloti (ICAO)dan “UZS” maxsus kodini, shuningdek, “Samarkand” radio chaqiruvini oldi hamda Samarqanddan Istanbulga birinchi tijorat charter reysini amalga oshirdi.
Yillik bayrami kuni aviakompaniya Samarqanddan Jiddaga ikkita va Farg‘onadan bitta reys, shuningdek, Toshkentdan Madina va Fukuok oroliga parvozlarni amalga oshiradi.
Parvozlar boshlanganiga bir yil to‘lishi munosabati bilan, aviakompaniya Vetnamdagi mashhur Fukuok kurortiga parvozlar sonini haftasiga uchtaga oshirganini ham e’lon qildi. Barcha reyslar Toshkent xalqaro aeroportidan soat 23:55 da jo‘nab, mahalliy vaqt bilan soat 10:50 da Fukuokka yetib keladi. Parvozlar 36 o‘rinli biznes va 277 o‘rinli ekonom klassga ega zamonaviy Airbus A330-300 samolyotida amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, Air Samarkand payshanba va shanba kunlari Toshkentdan Islomning Makkadan keyingi ikkinchi muqaddas shahri — Madinaga (Saudiya Arabistoni) yangi reyslarni yo‘lga qo‘ydi. Madinada Muhammad payg‘ambar maqbarasi joylashgan Al-Masjid an-Nabavi masjidi bor.
Ushbu reyslar Air Samarkand 2024-yil iyul oyidan boshlab Samarqand, Termiz, Farg‘ona, Buxoro va Namangandan amalga oshirayotgan Jiddadagi mavjud yo‘nalishlarini to‘ldiradi.
Shunday qilib, faqat Makkaga borishni xohlovchi ziyoratchilar Jiddani tanlaydilar, chunki bu aeroportdan Makkagacha bo‘lgan yo‘l ancha qisqa. Biroq Islomning barcha muqaddas manbalariga tashrif buyurishni istagan ziyoratchilar Madinaga uchishni ma’qul ko‘radilar.
Aviakompaniya, shuningdek, Samarqanddan Istanbulga (Turkiya), Toshkent va Samarqanddan Sharm-ash-Shayxga (Misr) to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarni, hamda juma kunlari Samarqand va Toshkent o‘rtasida ichki reyslarni amalga oshiradi.

Авиакомпания Air Samarkand отмечает годовщину с начала коммерческих полетов
29 декабря 2024 года авиакомпания Air Samarkand отмечает первую годовщину с начала полетов и объявляет о расширении количества рейсов по международным направлениям.
За прошедший год авиакомпания открыла несколько международных направлений, увеличила флот до трех воздушных судов и выполнила 839 рейсов общей продолжительностью 3956 часов.
Ровно год назад новая узбекская авиакомпания получила Сертификат Эксплуатанта, собственный код от Международной организации гражданской авиации (ICAO): «UZS», а также радиопозывной «Samarkand» и выполнила первый коммерческий чартерный рейс из Самарканда в Стамбул.
В день годовщины авиакомпания выполнит два рейса в Джидду из Самарканда и один из Ферганы, а также рейсы из Ташкента в Медину и на остров Фукуок.
Отмечая год с начала полетов, авиакомпания также объявила об увеличении числа рейсов на популярный курорт Фукуок во Вьетнаме до трех в неделю. Все рейсы отправляются из международного аэропорта Ташкента в 23:55 и прибывают на Фукуок в 10:50 по местному времени. Полеты выполняются на современном самолете Airbus A330-300, рассчитанном на 36 мест в классе комфорт и 277 мест в эконом-классе.
Кроме того, Air Samarkand открыла новые рейсы по четвергам и субботам из Ташкента в Медину (Саудовская Аравия), второй по значимости святой город ислама после Мекки. Медина является местом расположения мечети Аль-Масджид ан-Набави, где находится гробница Пророка Мухаммада.
Эти рейсы дополняют существующие направления авиакомпании в Джидду, которые Air Samarkand с июля 2024 года выполняет из Самарканда, Термеза, Ферганы, Бухары и Намангана.
Таким образом, паломники, которые хотели бы посетить только Мекку, выбирают полет в Джидду, так как путь от этого аэропорта до Мекки намного короче. Но те паломники, кто хотел бы прикоснуться ко всем священным истокам Ислама, выбирают полет в Медину.
Авиакомпания также осуществляет прямые рейсы из Самарканда в Стамбул (Турция), в Шарм-эш-Шейх (Египет) из Ташкента и Самарканда, и кроме того — внутренние рейсы между Самаркандом и Ташкентом по пятницам.