Gender tenglik O‘zbekiston qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga yordam beradi
Gender tenglik kambag‘allikni bartaraf etishda, tengsizlikni kamaytirishda va ijtimoiy farovonlikni mustahkamlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega. Shu munosabat bilan FAO a’zo davlatlarni gender tenglik maqsadlariga erishishga qaratilgan strategiyalarni ishlab chiqish va amalga oshirishda, ayniqsa, ayollar ishchi kuchining salmoqli qismini tashkil etadigan qishloq xo‘jaligi sohasida faol qo‘llab-quvvatlamoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi bilan hamkorlikda GCP/UZB/020/GFF “O‘zbekistonning qurg‘oqchil yerlari ekotizimlarida o‘rmonlar va yaylovlarni barqaror boshqarish” loyihasini amalga oshirmoqda. Ushbu loyiha doirasida “Hech kim ortda qolmasligi kerak” tamoyiliga asoslangan qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga gender yondashuvlarni joriy etish strategiyasi loyihasi ishlab chiqildi.
Hujjatni muvaffaqiyatli yakunlash va amalga oshirish uchun asosiy qoidalarni muhokama qilish va kelishish maqsadida davlat tuzilmalari, akademik doiralar vakillari va gender tengligi sohasidagi ekspertlarni jalb etish muhim edi. Shu munosabat bilan loyiha doirasida poytaxtda seminar tashkil etildi. Bu seminar muloqot, fikr almashish va hujjatni qabul qilish bo‘yicha amaliy qadamlarni belgilash uchun platforma vazifasini o‘tadi. Ta’kidlash joizki, yangi gender strategiyasi teng imkoniyatlarni ta’minlash, ayollarning qaror qabul qilishdagi ishtirokini oshirish va qishloq xo‘jaligi resurslarini barqaror boshqarishga qaratilgan. Resurslar, moliyalashtirish va ta’lim imkoniyatlaridan adolatli foydalanishni ta’minlash orqali mavjud gender to‘siqlarni kamaytirishga yordam beradigan mexanizmlarni yaratishga alohida e’tibor qaratildi.
“2021 yilda Oliy Majlis Senati gender strategiyasini tasdiqladi. Unda har bir vazirlik va tashkilotga ushbu yo‘nalishda o‘z hujjatini ishlab chiqish taklif etildi. Qishloq xo‘jaligida gender strategiyasini ishlab chiqish nima uchun muhim? Bugungi kunda mamlakatimiz qishloq aholisi umumiy sonining 48 foizdan ortig‘ini tashkil etadi va ularning yarmidan ko‘prog‘i ayollardir. Qishloq joylarda yashash va mehnat sharoitlari og‘ir bo‘lishiga qaramay, ular aholini ekologik toza mahsulotlar bilan ta’minlashda faol ishtirok etmoqda. Gender strategiyasida, xususan, ayollar uchun ish o‘rinlari sifatini oshirish, shuningdek, ularning moliyaviy va huquqiy savodxonligini yaxshilash chora-tadbirlari nazarda tutilgan,” — deydi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi Malika Qodirxonova ishlab chiqilayotgan hujjatning mazmun-mohiyati haqida so‘zlar ekan.
Ta’kidlash joizki, Strategiya loyihasi yetakchi milliy va xalqaro ekspertlar, jumladan, FAOning Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy ofisi mutaxassislari ishtirokida tayyorlandi. “Gender jihatini hisobga olmasdan turib, barqaror rivojlanishga erishib bo‘lmaydi. Ma’lumki, qishloq xo‘jaligida ayollar muhim rol o‘ynaydi, ular ko‘pincha chorva mollarini boqish, hosilni yig‘ish va yerga ishlov berish bilan shug‘ullanadilar. Biroq, ularning huquq va imkoniyatlari ko‘pincha cheklangan, shuning uchun yaylovlarda yer egalarining huquqlarini kuchaytirish ongli ravishda amalga oshirilishi va ayollar hamda erkaklar uchun resurslardan teng foydalanishni ta’minlashni o‘z ichiga olishi kerak. Yer degradatsiyasi, tuproq eroziyasi kabi mavzularni muhokama qilish juda muhim, chunki bu omillar qishloq xo‘jaligi mahsuldorligiga va, binobarin, oziq-ovqat xavfsizligi uchun ayollar asosiy mas’ul bo‘lgan oilalarning iqtisodiy farovonligiga bevosita ta’sir ko‘rsatadi. Iqlim o‘zgarishi va yerlarning degradatsiyasi mavjud tengsizlikni kuchaytirmoqda va shu sababli ayollarga o‘zgarishlarga moslashish va yangi sharoitlarda muvaffaqiyatli ishlashga yordam beradigan vosita va mexanizmlarni ishlab chiqish zarur,” — dedi FAO loyihasining bosh texnik maslahatchisi Nariman Nishonov.
Tadbir doirasida tegishli tashkilot va idoralar vakillari uchun yana bir seminar tashkil etildi. Ishtirokchilar yaylovlarda yer egalarining huquqlarini kuchaytirishning ahamiyati, shuningdek, yerlarning neytral degradatsiyasi (LDN) ko‘rsatkichlari va tuproq eroziyasi, sho‘rlanish hamda tuproqdagi gumus (SOC) miqdorining pasayishi kabi degradatsiya omillarining ta’sirini muhokama qildilar. Seminarda yaylovlardan oqilona foydalanish, ularni monitoring qilish va boshqarishning zamonaviy usullarini joriy etishga qaratilgan tadqiqotlar natijalari hamda O‘zbekistonda yaylovlarni raqamlashtirishga bag‘ishlangan loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.

Гендерное равенство поможет развитию сельского хозяйства Узбекистана
Гендерное равенство играет решающую роль в преодолении бедности, сокращении неравенства и укреплении социального благополучия. В этой связи ФАО активно поддерживает государства-члены в разработке и внедрении стратегий, направленных на достижение целей гендерного равенства, особенно в сельскохозяйственном секторе, где женщины составляют значительную часть рабочей силы.
Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединённых Наций (ФАО) совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан и Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата реализует проект GCP/UZB/020/GFF «Устойчивое управление лесами и пастбищами в экосистемах засушливых земель Узбекистана». В рамках данного проекта разработан проект Стратегии по внедрению гендерных подходов в развитие сельского хозяйства, основанный на принципе «Никто не должен остаться позади».
Для успешной доработки и реализации документа было важно привлечь представителей государственных структур, академического сообщества и экспертов в области гендерного равенства для обсуждения и согласования ключевых положений. В этой связи проектом организован семинар в столице, который предоставил платформу для диалога, обмена мнениями и определения практических шагов по принятию документа. Стоит отметить, что новая гендерная стратегия направлена на обеспечение равных возможностей, повышение участия женщин в принятии решений и устойчивое управление сельскохозяйственными ресурсами. Особое внимание уделено созданию механизмов, которые помогают минимизировать существующие гендерные барьеры, обеспечивая справедливый доступ к ресурсам, финансированию и образовательным возможностям.
«В 2021 году Сенат Олий Мажлиса утвердил гендерную стратегию, в которой каждому министерству и организации было предложено разработать собственный документ по этому направлению. Почему важно разработать гендерную стратегию в сфере сельского хозяйства? Сегодня сельское население нашей страны составляет более 48 процентов от общей численности, и более половины из них — женщины. Несмотря на тяжёлые условия жизни и труда в сельской местности, они активно участвуют в обеспечении населения экологически чистыми продуктами. В гендерной стратегии предусмотрены, в частности, меры по повышению качества рабочих мест для женщин, а также по улучшению их финансовой и правовой грамотности», — отмечает член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Малика Кадырханова, рассказывая о сути разрабатываемого документа.
Стоит отметить, что проект Стратегии был подготовлен при участии ведущих национальных и международных экспертов, включая специалистов Регионального офиса ФАО для Европы и Центральной Азии. «Устойчивое развитие невозможно без учета гендерного аспекта. Женщины как известно играют ключевую роль в сельском хозяйстве, часто занимаясь выпасом скота, сбором урожая и обработкой земли. Однако их права и возможности зачастую ограничены, поэтому усиление прав землевладельцев на пастбищах должно быть осознанным и включать в себя обеспечение равного доступа к ресурсам для женщин и мужчин. Обсуждение таких тем, как показатели деградации земель, эрозия почвы крайне важно, так как данные факторы напрямую влияют на продуктивность сельского хозяйства и, следовательно, на экономическое благополучие семей, где женщины зачастую несут основную ответственность за продовольственную безопасность. Изменение климата и деградация земель усугубляют существующее неравенство и поэтому необходимо разрабатывать инструменты и механизмы, которые помогут женщинам адаптироваться к изменениям и успешно работать в новых условиях» — отметил главный технический советник проекта ФАО Нариман Нишанов.
В рамках мероприятия также был организован еще один семинар для представителей профильных организаций и ведомств. Участники обсудили важность усиления прав землевладельцев на пастбищах, а также влияние показателей нейтральной деградации земель (LDN) и факторов деградации, таких как эрозия почвы, засоление и снижение содержания гумуса (SOC) в почве. Были представлены презентации результатов исследований, направленных на рациональное использование пастбищ, внедрение современных методов их мониторинга и управления, а также проекты, посвящённые цифровизации пастбищ в Узбекистане.