Qirg‘iziston prezidenti bosh vazirning iste’fosini tushuntirdi
Qirg‘iziston prezidenti bosh vazir Aqilbek Japarovning iste’foga chiqish sabablarini ochib berdi. U Japarovning mamlakat iqtisodiy yutuqlariga qo‘shgan hissasini ta’kidlagan holda, soliq tizimidagi jiddiy muammolarga ham e’tibor qaratdi.
Uning iste’fosini ortiqcha siyosiylashtirish shart emas. Soliq tizimidagi salbiy vaziyat hammani tashvishga soldi. Aksiz markalari bilan bog‘liq firibgarliklar fosh etilmoqda. Bu soha Aqilbek Usenbekovich nazorati ostida edi. Demak, qonunga xilof harakatlarning oldini olish imkoni bor edi,” — deb ta’kidladi prezident.
Soliq xizmatidagi korrupsiya holatlari yuzasidan o‘tkazilgan tergov doirasida uning rahbarlari hibsga olindi. Prezident Japarovni lavozimidan chetlatish manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ymaslik uchun zarur chora bo‘lganini aytdi.
Aqilbek Japarovning xizmatlariga qaramay, uning iste’foga chiqishi korrupsion sxemada ishtirok etgan bo‘lishi mumkinligi bilan bog‘liq. Hozirda tergov ishlari olib borilmoqda va sobiq bosh vazir lavozimidan chetlashtirilgan.

Президент Кыргызстана объяснил отставку премьер-министра
Президент Кыргызстана раскрыл причины отставки премьер-министра Акылбека Жапарова, подчеркнув его вклад в экономические достижения страны, но указав на серьезные проблемы в налоговой системе.
«Не нужно излишне политизировать его отставку. Негативная ситуация в налоговой системе всех опечалила. Раскрываются махинации с акцизными марками, и эта отрасль была под прямым контролем Акылбека Усенбековича. Значит, незаконные действия можно было предотвратить», — заявил президент.
В рамках расследования по фактам коррупции в Налоговой службе были задержаны ее руководители. Президент отметил, что отстранение Жапарова стало необходимой мерой для исключения конфликта интересов.
Отставка Акылбека Жапарова, несмотря на его заслуги, связана с его возможной причастностью к коррупционной схеме. В настоящее время ведется следствие, а экс-премьер отстранен от должности.