O‘zbekiston harbiy tuzilmalarga qo‘shilmasligini ma’lum qildi
O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov mamlakatning harbiy masalalarda betaraflikka sodiqligini tasdiqladi.
Konstitutsiyaning birinchi moddasida O‘zbekiston — suveren davlat deyilgan. Agar gap qandaydir harbiylashgan tuzilmalarga a’zo bo‘lish haqida ketayotgan bo‘lsa, yo‘q, bunga yo‘l qo‘ymaymiz. Bizning hududimizda xorijiy harbiy bazalar bo‘lmaydi,” — dedi Saidov.
Biroq ushbu bayonotlar fonida 2024-yil may oyida O‘zbekiston va AQSH harbiy hamkorligini sir tutdi. Mutaxassislar Vashingtonning qiziqishini Amerika qo‘shinlari Afg‘onistondan olib chiqib ketilgandan so‘ng mintaqada yangi harbiy platsdarmlarni izlash bilan bog‘lamoqda.
Bunday qadamlar mintaqadagi vaziyatni diqqat bilan kuzatib borayotgan O‘zbekistonning asosiy iqtisodiy hamkorlari — Rossiya va Xitoyda xavotir uyg‘otmoqda.

Узбекистан заявил о неприсоединении к военным структурам
Первый вице-спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Акмаль Саидов подтвердил приверженность страны нейтралитету в военных вопросах.
«В первой статье Конституции сказано, что Узбекистан — суверенное государство. Если речь идет о вступлении в какие-либо военизированные структуры, то нет, не допускаем. На нашей территории не будет иностранных военных баз», — подчеркнул Саидов.
Однако на фоне этих заявлений в мае 2024 года Узбекистан и США засекретили своё военное сотрудничество. Эксперты связывают интерес Вашингтона с поиском новых военных плацдармов в регионе после вывода американских войск из Афганистана.
Такие шаги вызывают обеспокоенность у ключевых экономических партнёров Узбекистана — России и Китая, которые внимательно следят за ситуацией в регионе.