O'zbekiston prezidenti Germaniya kansleri bilan uchrashdi
Samarqandda Shavkat Mirziyoyev va Germaniya federal kansleri Olaf Sholtsning rasmiy uchrashuvi bo’lib o’tdi. Prezidentimiz Sholtsning tashrifi O’zbekiston-Germaniya munosabatlarini rivojlantirish uchun tarixiy ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Tantanali marosimdan so’ng Kongress markazida davlat rahbarlari o’rtasida muzokaralar bo’lib o’tdi. Tomonlar O’zbekiston va Germaniya o’rtasidagi ko’p qirrali aloqalarni kengaytirishni muhokama qildilar. O’tgan yilgi Berlindagi uchrashuvlar natijasida barcha darajadagi aloqalar sezilarli darajada faollashdi, mamlakatlar o’rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard yevrodan oshdi, nemis kompaniyalari esa O’zbekistonga 800 million yevroga yaqin sarmoya kiritdi.
Iqtisodiyotdagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. Tashrif uchun yashil energiya, mashinasozlik va konchilikni rivojlantirish bo’yicha hamkorlikning strategik dasturi tayyorlandi. O’zbekistonda bug’ — gaz elektr stansiyalarini qurish va nemis kompaniyalari bilan yashil ammiak ishlab chiqarish asosiy loyihalar qatoriga kiradi.
Bundan tashqari, delegatsiyalar madaniyat va ta’lim masalalarini muhokama qildilar. O’tgan yili Berlinda O’zbekiston madaniy merosi ko’rgazmasi bo’lib o’tdi, shu yozda Samarqandda Avitsenna nomidagi tibbiyot fanlari oliy maktabi ochildi. O’zbekistonlik mutaxassislarni Germaniyada ishlashga tayyorlashda shaffof hamkorlik qilishga qaratilgan mehnat migratsiyasi sohasida bitim imzolanishi muhim qadam bo’ldi. Shuningdek, ikki tomonlama ta’lim almashinuvini rivojlantirish va qo’shma ta’lim dasturlarini yaratish taklif etiladi.
Muzokaralar davomida muhim xomashyo resurslari va iqlim o’zgarishi sohasidagi hamkorlik bo’yicha kelishuvlarning ahamiyati, shuningdek, transport xarajatlarini kamaytirish va mamlakatlar o’rtasida to’g’ridan-to’g’ri reyslarni tiklash zarurligi ta’kidlandi. Rahbarlar qabul qilingan barcha qarorlar va imzolangan bitimlarni amalga oshirish uchun “yo’l xaritasi” ni tayyorlashga kelishib oldilar.

Президент Узбекистана встретился с Канцлером Германии
В Самарканде прошла официальная встреча Шавката Мирзиёева и Федерального канцлера Германии Олафа Шольца. Президент отметил, что визит Шольца имеет историческое значение для развития узбекско-германских отношений.
После торжественной церемонии, в Конгресс-центре состоялись переговоры глав государств. Стороны обсудили расширение многоплановых связей между Узбекистаном и Германией. В результате прошлогодних встреч в Берлине значительно активизировались контакты на всех уровнях, товарооборот между странами превысил 1 млрд евро, а немецкие компании вложили в Узбекистан около 800 млн евро.
Особое внимание было уделено сотрудничеству в экономике. К визиту подготовлена стратегическая программа партнёрства по развитию зелёной энергетики, машиностроения и добыче полезных ископаемых. Среди ключевых проектов — строительство парогазовых электростанций в Узбекистане и производство зелёного аммиака с немецкими компаниями.
Помимо этого, делегации обсудили вопросы культуры и образования. В прошлом году в Берлине прошла выставка культурного наследия Узбекистана, а этим летом в Самарканде открылась Высшая школа медицинских наук имени Авиценны. Важным шагом стало подписание соглашения в сфере трудовой миграции, направленного на прозрачное сотрудничество в подготовке узбекских специалистов для работы в Германии. Предлагается также развивать двусторонний образовательный обмен и создавать совместные образовательные программы.
В ходе переговоров была подчеркнута важность соглашений по сотрудничеству в области критических сырьевых ресурсов и климатических изменений, а также необходимость снижения транспортных издержек и возобновления прямых авиарейсов между странами. Лидеры договорились подготовить «дорожную карту» для реализации всех принятых решений и подписанных соглашений.