O'zbekistonlik harbiylar Koreyadagi xalqaro musobaqalarda g'olib bo'lishdi
Inje shahrida ikkinchi marta ilmiy-jangovar tayyorgarlik bo’yicha xalqaro musobaqalar bo’lib o’tdi. Musobaqada 13 ta jamoa, shu jumladan AQSh, Avstraliya, O’zbekiston va Kambodjadan 500 dan ortiq harbiy xizmatchilar ishtirok etdi.
Ochilish marosimida Koreya Qurolli kuchlari Bosh shtabi boshlig’i Pak An So musobaqa mamlakatlar o’rtasidagi harbiy hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo’lishini ta’kidladi.
Har bir jamoa qur’a tashlash musobaqalarida qatnashdi. Ishtirokchilar operatsion rejalarni ishlab chiqdilar va milliy kelishuvlar doirasida vazifalarni bajardilar, bu ularga kelajakda birgalikda harakat qilish uchun o’z malakalari va tajribalarini oshirishga imkon berdi. Natijalarni baholash barcha shartlarning bajarilishi, »omon qolish« darajasi va jangovar harakatlar qoidalariga rioya qilish, shuningdek harakatlarning taktik vaziyatga muvofiqligi asosida amalga oshirildi. Eng yaxshi natijalarni ko’rsatgan harbiy xizmatchilar »jang qahramonlari« deb e’lon qilindi.
O’zbekiston mudofaa vazirligi jamoasi ushbu musobaqada ketma-ket ikkinchi yil ishtirok etmoqda. O’tgan yili O’zbekiston terma jamoasi ham musobaqaning mutlaq g’olibi bo’ldi.

Военные из Узбекистана победили на международных соревнованиях в Корее
В городе Индже во второй раз состоялись Международные соревнования по научно-боевой подготовке. В соревнованиях приняли участие 13 команд, включая более 500 военнослужащих из США, Австралии, Узбекистана и Камбоджи.
На церемонии открытия начальник Генерального штаба Вооружённых Сил Кореи Пак Ан Со отметил, что соревнование станет важным шагом в укреплении военного сотрудничества между странами.
Каждая команда участвовала в соревнованиях по жеребьёвке. Участники разрабатывали оперативные планы и выполняли задачи в рамках национальных соглашений, что позволило им повысить свои навыки и опыт для совместных действий в будущем. Оценка результатов проводилась на основе выполнения всех условий, уровня «выживания» и соблюдения правил ведения боевых действий, а также соответствия действий тактической обстановке. Военнослужащие, показавшие лучшие результаты, были объявлены «героями боя».
Команда Министерства обороны Узбекистана второй год подряд принимает участие в этих соревнованиях. В прошлом году сборная Узбекистана также стала абсолютным победителем соревнований.