O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari hajmi 2024-yilda 15 milliard dollarga yetishi mumkin, deb taxmin qilmoqda Markaziy bank
O‘zbekiston Markaziy banki 2024-yil yakuniga kelib mamlakatga pul o‘tkazmalari hajmi 25-30 foizga o‘sishini bashorat qilmoqda, bu esa 15 milliard dollar ko‘rsatkichiga erishish imkonini beradi. Uzoq muddatli istiqbolda, 2028-yilga borib, bu raqam 20 milliard dollarga yetishi mumkin.
Chet eldan keladigan pul o‘tkazmalari O‘zbekistondagi muhojir oilalari uchun muhim daromad manbai bo‘lib qolmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatimizning 2 millionga yaqin fuqarosi chet elda mehnat qilmoqda, bu iqtisodiy faol aholining taxminan 20 foizini tashkil etadi. Ularning 1 millionga yaqini pul o‘tkazmalari bo‘yicha asosiy hamkor bo‘lib kelayotgan Rossiya Federatsiyasida mehnat qilmoqda.

Объём денежных переводов в Узбекистан может достичь $15 млрд в 2024 году, прогнозирует ЦБ
Центральный банк Узбекистана прогнозирует рост объема денежных переводов в страну по итогам 2024 года на 25-30%, что позволит достичь отметки в $15 миллиардов. В долгосрочной перспективе, к 2028 году, эта цифра может вырасти до $20 миллиардов.
Денежные переводы из-за рубежа остаются важным источником дохода для семей мигрантов в Узбекистане. По официальным данным, около 2 миллионов граждан страны находятся на заработках за рубежом, что составляет порядка 20% экономически активного населения. Из них примерно 1 миллион человек трудится в Российской Федерации, которая остается главным партнером по денежным переводам.