Yaponiya 11 nafar rossiyalik, 51 ta kompaniya va uchta bankka, jumladan, ALROSA bosh direktori Pavel Marinichev hamda “Rostex” rahbari o‘rinbosari Vladimir Artyakovga nisbatan cheklovlar kiritdi. TSMRBank, RFK Bank va Timer Bank ham sanksiyalar doirasiga kiritildi.
Bundan tashqari, Yaponiya 335 turdagi mahsulot va 22 ta Rossiya tashkilotining eksportini cheklaydi. Ushbu choralar 23-yanvardan kuchga kiradi.
Noyabr oyida Yaponiya va Rossiya o‘rtasidagi tovar aylanmasi 15,9 foizga kamayib, 99,784 milliard iyenani (taxminan 650 million dollar) tashkil etdi. Biroq, Yaponiyaning Rossiyaga eksporti, xususan, mototsikl va tibbiy mahsulotlar bo‘yicha o‘sish kuzatildi.

Япония ввела новые санкции против России
Япония объявила о введении санкций против 11 российских граждан, 51 компании и трех банков. В список попали такие фигуры, как гендиректор АЛРОСА Павел Маринычев и заместитель главы «Ростеха» Владимир Артяков. Среди банков, попавших под ограничения, указаны ЦМРБанк, РФК Банк и Тимер Банк.
Также вводится запрет на экспорт 335 видов товаров и ограничение для 22 российских организаций. Новые меры начнут действовать с 23 января.
Несмотря на санкционное давление, японский экспорт в Россию в некоторых категориях показал рост. В ноябре экспорт мотоциклов и медицинских товаров увеличился, хотя общий товарооборот между странами снизился на 15,9%, составив около 99,8 миллиарда иен (примерно $650 миллионов).