Tramp Kaliforniya gubernatorini yong‘inlar sababli iste’foga chiqishga undadi
Donald Tramp Los-Anjelesdagi keng ko‘lamli yong‘inlar tufayli Kaliforniya gubernatori Gevin Nyusom iste’foga chiqishi kerakligini bildirdi. Bundan oldin esa Ilon Mask shtat hokimiyatini tanqid qilib, ularni AQShning eng yomon boshqaruvchilari deb atagan edi.
Yong‘inlar Los-Anjeles okrugidagi 11 ming gektarga yaqin hududni qamrab olib, mingdan ortiq binoni vayron qildi va kamida 5 kishining hayotiga zomin bo‘ldi. O‘n minglab aholi o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi.
AQSH prezidenti Jo Bayden yong‘inga qarshi kurashish uchun resurslarni safarbar etishni jadallashtirish maqsadida shtatda keng ko‘lamli ofat holatini e’lon qildi. Tabiiy ofatdan ko‘rilgan iqtisodiy zarar 52 milliard dollardan 57 milliard dollargacha baholanmoqda.

Трамп призвал губернатора Калифорнии уйти в отставку из-за пожаров
Дональд Трамп заявил, что губернатору Калифорнии Гэвину Ньюсому следует подать в отставку из-за масштабных пожаров в Лос-Анджелесе. В свою очередь, Илон Маск ранее раскритиковал власти штата, назвав их худшими управленцами в США.
Пожары охватили площадь около 11 тысяч гектаров в округе Лос-Анджелес, уничтожив свыше 1 тысячи зданий и унеся жизни как минимум 5 человек. Десятки тысяч жителей были вынуждены покинуть свои дома.
Президент США Джо Байден объявил режим масштабного бедствия в штате, чтобы ускорить мобилизацию ресурсов для борьбы с огнем. Экономические потери от стихии оцениваются в сумму от 52 до 57 миллиардов долларов.