JSST: Depressiya global muammoga aylanmoqda
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ruhiy kasalliklarning pandemiya darajasiga yetganini ma’lum qildi. Depressiya mehnat qobiliyatini yo‘qotishning asosiy sabablaridan biri bo‘lib, butun dunyo bo‘ylab 280 million atrofidagi odamga ta’sir qilmoqda — bu yer yuzi aholisining taxminan 4 foizini tashkil etadi. 2020-yildan beri depressiya holatlari 25 foizga ko‘paydi.
Depressiya va xavotir tufayli jahon iqtisodiyoti har yili trillion dollardan ortiq mablag‘ni boy bermoqda, chunki 12 milliard atrofidagi ish kuni yo‘qotilmoqda. Ayollar kuchli depressiv holatlardan erkaklarga nisbatan 1,5-2 baravar ko‘proq aziyat chekadi: 18-25 foizga qarshi 7-12 foiz. Ayollarning 6 foizi va erkaklarning 3 foizi shifoxonada davolanishga muhtoj.
Ayniqsa yoshlar eng zaif guruh bo‘lib qolmoqda. Mutaxassislar ruhiy buzilishlarni keltirib chiqaruvchi asosiy omillar sifatida ijtimoiy tarmoqlar bilan bog‘liq ajralish, iqtisodiy beqarorlik va jamiyatda zo‘ravonlikning ortishini ta’kidlamoqdalar.

ВОЗ: Депрессия становится глобальной проблемой
Всемирная организация здравоохранения заявила, что психические расстройства приобрели масштаб пандемии. Депрессия занимает лидирующую позицию среди причин потери трудоспособности, затрагивая около 280 миллионов человек по всему миру — это примерно 4% населения планеты. С 2020 года число случаев депрессии выросло на 25%.
Ежегодно из-за депрессии и тревожности мировая экономика теряет свыше триллиона долларов, поскольку пропускается около 12 миллиардов рабочих дней. Женщины страдают от выраженных депрессивных состояний в 1,5–2 раза чаще мужчин: 18–25% против 7–12%. В стационарном лечении нуждаются 6% женщин и 3% мужчин.
Особенно уязвимой группой остаются молодые люди. Среди основных факторов, вызывающих психические расстройства, специалисты выделяют изоляцию, связанную с социальными сетями, экономическую нестабильность и рост агрессии в обществе.