Xayriya emas, hamkorlik: AQSH elchisi O‘zbekiston bilan aloqalar haqida
AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Xenik Donald Tramp ma’muriyati davrida Vashington va Toshkent o‘rtasidagi "misli ko‘rilmagan darajadagi hamkorlik" haqida so‘zlab, bu hamkorlik xayriya emas, balki o‘zaro manfaatga asoslanganini ta’kidladi, deb xabar bermoqda "Gazeta.uz".
"Prezident (Donald) Trampning lavozimga kirishganidan so‘ng 100 kundan kamroq vaqt ichida biz Qo‘shma Shtatlar va O‘zbekiston o‘rtasidagi misli ko‘rilmagan darajadagi hamkorlikni kuzatmoqdamiz," — dedi elchi jurnalistlar bilan uchrashuvda. U AQSH davlat kotibi Marko Rubioning O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov bilan telefon orqali suhbati va O‘zbekiston delegatsiyasining Vashingtonga tashrifi haqida ma’lumot berdi.
Tramp ma’muriyatining ustuvor yo‘nalishlari orasida noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish, terrorizm va giyohvand moddalarga qarshi kurashda hamkorlik qilish, shuningdek, iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash mavjud.
Elchi axborot texnologiyalari, muhim minerallar va yadro energetikasi sohalaridagi hamkorlik istiqbollarini ta’kidlab o‘tdi.
Xenik, shuningdek, Amerika vizalarini olish masalasiga to‘xtalib, qiyinchiliklar ko‘pchilik AQShda noqonuniy ishlash uchun sayyohlik vizalaridan foydalanayotgani bilan bog‘liqligini aytdi.

Сотрудничество, а не благотворительность: посол США об отношениях с Узбекистаном
Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник заявил о «беспрецедентном уровне взаимодействия» между Вашингтоном и Ташкентом при администрации Дональда Трампа, подчеркнув, что сотрудничество основано на взаимной выгоде, а не на благотворительности, сообщает Gazeta.uz.
«За менее чем 100 дней с момента инаугурации президента [Дональда] Трампа мы уже наблюдаем беспрецедентный уровень взаимодействия между Соединёнными Штатами и Узбекистаном», — отметил посол на встрече с журналистами. Он рассказал о телефонном разговоре госсекретаря США Марко Рубио с министром иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым и визите узбекской делегации в Вашингтон.
Среди приоритетов администрации Трампа — борьба с нелегальной миграцией, сотрудничество в борьбе с терроризмом и наркотиками, а также укрепление экономических связей.
Посол отметил перспективы партнерства в сферах информационных технологий, критических минералов и ядерной энергетики.
Хеник также коснулся вопроса получения американских виз, отметив, что сложности связаны с тем, что многие используют туристические визы для нелегальной работы в США.
Он выразил надежду, что по мере экономического развития Узбекистана и укрепления отношений, гражданам станет легче получать визы.