Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlari maxsus xizmatlari rahbarlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z tabrik so‘zida mintaqada xavfsizlikni ta’minlash uchun doimiy muloqotning muhimligini alohida ta’kidladi.
O‘zbekistonning mintaqa yetakchilarining VII Maslahat uchrashuviga raisligi doirasida o‘tkazilgan mazkur uchrashuvda asosiy e’tibor terrorizm, ekstremizm, giyohvand moddalar savdosi, transmilliy jinoyatchilik va kibertahdidlarga qarshi kurashda tahdidlarni baholashning yagona yondashuvlarini ishlab chiqish hamda hamkorlik samaradorligini oshirishga qaratildi.
Tomonlar axborot va kibermuhofazani kuchaytirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni muhokama qildilar, shuningdek, kelajakdagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldilar.

Спецслужбы Центральной Азии объединяют усилия в борьбе с угрозами
В Ташкенте прошла встреча руководителей специальных служб стран Центральной Азии. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, в своем приветственном слове, подчеркнул важность устойчивого диалога для обеспечения безопасности в регионе.
На встрече, прошедшей в рамках председательства Узбекистана в VII Консультативной встрече лидеров региона, основное внимание было уделено выработке единых подходов к оценке угроз и повышению эффективности взаимодействия в борьбе с терроризмом, экстремизмом, наркотрафиком, транснациональной преступностью и киберугрозами.
Стороны обсудили конкретные меры по укреплению информационной и кибербезопасности, а также обозначили направления дальнейшего сотрудничества.