Yevropa sudi 2020-yilda Pfizer vaksinalari yetkazib berish shartnomasini imzolash bilan bog‘liq bo‘lgan ehtimoliy korrupsiya ishini ko‘rib chiqishni boshladi. Sud muhokamasining markaziy shaxsi Yevropa komissiyasi raisi Ursula fon der Lyayen bo‘lib, u 35 milliard dollarlik bitimning shaffof emasligi bilan ayblanmoqda.
Manbalarga ko‘ra, shartnoma bo‘yicha muzokaralar Yevropa Ittifoqi davlatlari hukumatlarini chetlab o‘tgan holda, faqat shaxsiy SMS yozishmalari orqali olib borilgan. Fon der Lyayendan bitim tafsilotlari haqida so‘ralganda, u yozishmalar "tasodifan o‘chirib yuborilgani"ni aytgan. Keyinchalik taqdim etilgan hujjatlar tahrirlangan bo‘lib chiqdi: asosiy ma’lumotlar va summalar yashirilgan, bu esa milliardlab yevrolarning taqdiri haqidagi savolni ochiq qoldirgan.
Ursula fon der Lyayen o‘zining diplomatik maqomi uni jinoiy ta’qibdan himoya qilishini ta’kidlamoqda. Biroq sud endi bunday daxlsizlikning asosli ekanligini tekshirmoqda. Agar u rad etilsa, Yevrokomissiya raisi ayblanuvchilar kursisida o‘tirishi mumkin, bu esa Yevropa Ittifoqi tarixida misli ko‘rilmagan hodisa bo‘ladi.

ЕС проверит дипломатический иммунитет Урсулы фон дер Ляйен
Европейский суд начал рассмотрение дела о возможной коррупции, связанной с подписанием контракта на поставку вакцин Pfizer в 2020 году. Центральной фигурой разбирательства стала глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, которую обвиняют в непрозрачности сделки на сумму $35 миллиардов.
По данным источников, переговоры о контракте проводились в обход правительств стран ЕС — исключительно через личную переписку по смс. Когда фон дер Ляйен спросили о деталях сделки, она заявила, что переписка была «случайно удалена». Впоследствии представленные документы оказались отредактированными: ключевые данные и суммы были скрыты, оставляя открытым вопрос о судьбе миллиардов евро.
Урсула фон дер Ляйен настаивает на том, что её дипломатический статус защищает её от уголовного преследования. Однако суд теперь проверяет обоснованность такого иммунитета. В случае его отказа глава Еврокомиссии может оказаться на скамье подсудимых, что станет беспрецедентным случаем в истории Европейского союза.