Pew Research Center tadqiqotiga ko‘ra, voyaga yetgan amerikaliklarning taxminan 21 foizi yangiliklar uchun ijtimoiy tarmoqlardagi fikr yetakchilariga murojaat qiladi. NBC News xabar berishicha, kontent yaratuvchilar o‘z obunachilariga dolzarb voqealar va ijtimoiy muammolarni yaxshiroq tushunishga yordam beradi.
Ayniqsa, yoshlar orasida bunday axborot manbalari ommalashgan: 18 yoshdan 29 yoshgacha bo‘lgan odamlarning 37 foizi yangiliklarni inflyuyenserlardan olishni afzal ko‘rishadi.
Tahlil uchun Pew 10 000 kishidan so‘rov o‘tkazdi va yangiliklarni faol ulashadigan hamda Facebook, Instagram, TikTok, X (sobiq Twitter) va YouTube kabi platformalarda 100 000 dan ortiq obunachiga ega bo‘lgan 500 ta inflyuyenserning faoliyatini o‘rgandi. Tadqiqotchi Gallen Stoking matbuot bayonotida ta’kidlashicha, yangilik tarqatuvchi inflyuyenserlar, ayniqsa yoshlar uchun, an’anaviy ommaviy axborot vositalariga muhim muqobilga aylanganlar.
Ijtimoiy tarmoqlarning ta’siri kuchayishi bilan siyosiy yetakchilar inflyuyenserlarga tobora ko‘proq murojaat qila boshladilar. Bunga misol qilib, Chikagodagi Demokratik partiya qurultoyiga 200 ta kontent yaratuvchi akkreditatsiya qilingan bo‘lsa, Respublikachilar partiyasi esa o‘zining Miluokidagi qurultoyiga 70 dan ortiq shunday shaxslarni taklif etdi. So‘nggi yillarda hatto Donald Tramp va Kamala Xarris kabi AQSH prezidentligiga nomzodlar ham yoshlar auditoriyasi bilan muloqot qilish uchun mashhur podkastlarda ishtirok eta boshladilar.
Tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, aksariyat inflyuyenserlar axborotni tarqatish uchun bir nechta platformalardan foydalanadilar. Ular orasida X eng ommabop bo‘lib, Instagram ikkinchi o‘rinda turadi.

Каждый пятый взрослый американец получает новости от инфлюенсеров
По данным исследования Pew Research Center, около 21% взрослых американцев обращаются за новостями к лидерам мнений в соцсетях. Контентмейкеры помогают своим подписчикам лучше понять актуальные события и общественные проблемы, сообщает NBC News.
Особенно популярны такие источники информации среди молодежи: 37% людей в возрасте от 18 до 29 лет предпочитают получать новости от инфлюенсеров.
Для анализа Pew опросил 10 000 человек и изучил деятельность 500 инфлюенсеров, которые активно делятся новостями и имеют более 100 000 подписчиков на таких платформах, как Facebook, Instagram, TikTok, X (бывший Twitter) и YouTube. В пресс-релизе исследователь Галлен Стокинг отметил, что новостные инфлюенсеры стали важной альтернативой традиционным СМИ, особенно для молодых людей.
С ростом влияния социальных сетей политические лидеры начали всё чаще обращаться к инфлюенсерам. Примером этого стал съезд Демократической партии в Чикаго, который аккредитовал 200 создателей контента, а Республиканская партия пригласила более 70 таких лиц на свой съезд в Милуоки. В последние годы даже кандидаты в президенты США, такие как Дональд Трамп и Камала Харрис, стали появляться на популярных подкастах, чтобы общаться с молодежной аудиторией.
Исследование также показало, что большинство инфлюенсеров используют несколько платформ для распространения информации. X является самой популярной среди них, а Instagram занимает второе место.