Kembrij lug‘ati bo‘yicha yilning so‘zi - "manifest"
BBC xabar berishicha, Kembrij lug‘ati "manifest" ("ochiq-oydin") so‘zini ijobiy fikrlash va sog‘lom turmush tarzi bilan bog‘liq global tendensiya kontekstida ommalashganini ta’kidlab, uni yilning so‘zi sifatida tanladi.
Ilgari "manifest" so‘zi "aniq" yoki "ko‘zga tashlanadigan" ma’nolarida ishlatilgan. Biroq so‘nggi paytlarda uning ma’nosi kengayib, "namoyon qilish" tushunchasini o‘z ichiga oldi. Bu tushuncha istalgan narsaga erishishni tasavvur qilish orqali uni amalga oshirish ehtimolini oshirish usuli sifatida qaralmoqda. Ushbu tendensiya, ayniqsa, 2024-yilda ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda uning ommalashgani bilan yaqqol ko‘zga tashlandi.
Kembrij universiteti ijtimoiy psixologiya professori, doktor Sander van der Linden "namoyon qilish" g‘oyasining ommalashganiga qaramay, uning ilmiy asosi yo‘qligini va norealistik kutilmalarga hamda hafsalasi pir bo‘lishga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi. U ijobiy fikrlash va maqsad qo‘yish haqiqatan ham insonga muvaffaqiyatga erishishda yordam berishi mumkinligini, ammo fikrlar voqelikni o‘zgartira olishiga ishonish xomxayoldan boshqa narsa emasligini alohida ta’kidladi.

Слово года по версии Кембриджского словаря — manifest
Кембриджский словарь выбрал слово manifest («явный») словом года, отметив его популярность в контексте глобальной тенденции, связанной с позитивным мышлением и здоровым образом жизни, сообщает BBC.
Ранее слово manifest использовалось в значении «явный» или «очевидный». Однако в последнее время его значение расширилось и включает в себя концепцию «проявления», то есть представления достижения желаемого как способа повысить вероятность его осуществления. Этот тренд стал особенно заметен в 2024 году, когда его популярность возросла в СМИ и социальных сетях.
Профессор социальной психологии доктор Сандер ван дер Линден из Кембриджского университета отметил, что несмотря на популярность идеи «проявления», она не имеет научной основы и может привести к нереалистичным ожиданиям и разочарованию. Он подчеркнул, что хотя позитивное мышление и постановка целей действительно могут помочь человеку добиться успеха, вера в то, что мысли могут изменить реальность, является иллюзией.