Italiya Vazirlar kengashi rahbari O'zbekistonga keldi
31-iyul kuni Italiya bosh vaziri Jorj Meloni Xitoyga uch kunlik tashrifidan so’ng qisqa vaqt ichida Toshkentga uchib ketdi. Poytaxtda O’zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov bilan muzokaralar olib bordi.
Toshkentda qisqa vaqtga qolgan Italiya Vazirlar Kengashi raisi E. P. Jorj Melonini kutib olishdan juda xursandmiz. O’zbekiston Prezidenti E. P. Shavkat Mirziyoyev nomidan eng ezgu tilaklarni yetkazdi. O’zbekiston va Italiya o’rtasidagi strategik sheriklik munosabatlari kun tartibi keng qamrovli va dinamik”, — deya Izoh berdi janob Saidov Meloni tashrifiga.
Shavkat Mirziyoyev avvalroq 2023-yil yozida Rimga tashrifi chog’ida Italiya bilan tuzilgan shartnomalarni ratifikatsiya qilish to’g’risidagi qonunni imzolagan edi. Ushbu shartnomalar jinoiy ishlar bo’yicha o’zaro huquqiy yordam, sudlangan shaxslarni topshirish va jinoyatchilarni ekstraditsiya qilish bilan bog’liq.

Глава Совета министров Италии прибыла в Узбекистан
31 июля премьер-министр Италии Джорджа Мелони на короткое время прилетела в Ташкент после трёхдневного визита в Китай. В столице она провела переговоры с министром иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым.
«Очень рады приветствовать Председателя Совета министров Италии Е.П. Джорджу Мелони, сделавшую короткую остановку в Ташкенте. Передали наилучшие пожелания от имени Президента Узбекистана Е.П. Шавката Мирзиёева. Повестка отношений стратегического партнёрства Узбекистана и Италии носит всеобъемлющий и динамичный характер», — прокомментировал визит Мелони господин Саидов.
Ранее Шавкат Мирзиёев подписал закон о ратификации договоров, заключённых с Италией во время визита в Рим летом 2023 года. Эти соглашения касаются взаимной правовой помощи по уголовным делам, передачи осуждённых лиц и выдачи преступников.