Aeroport “Yangi O’zbekiston” bog’i va Olimpiya shaharchasi yonida joylashgan. Davlatimiz rahbari qo’shni hududlarni obodonlashtirish, gullar ekish va milliy madaniyatni aks ettiruvchi dekorativ elementlarni o’rnatish bo’yicha topshiriqlar berdi.
Aeroport hududida to’rt kilometr uzunlikdagi uchish-qo’nish yo’li qurilgan bo’lib, u yirik laynerlarni qabul qilishi mumkin. Hozirda yuqori martabali mehmonlar va biznes aviatsiyasi uchun ikkita terminal, perron va angarlar qurilishi davom etmoqda. Aeroport ICAO III-А standartlari bo’yicha zamonaviy navigatsiya va meteorologiya uskunalari bilan jihozlangan bo’lib, har qanday ob-havo sharoitida uchish va qo’nish imkonini beradi.
Loyiha taqdimotida kelajakdagi terminallarning tashqi va ichki ko’rinishlari namoyish etildi. Shavkat Mirziyoyev binolarning fasadlarini milliy uslubda, issiq ranglardan foydalangan holda va baland mehmonlarni qabul qilish va uchrashuvlar o’tkazish uchun barcha qulayliklarni hisobga olgan holda bezash zarurligiga e’tibor qaratdi.

Шавкат Мирзиёев посетил стройплощадку нового аэропорта в Ташкенте
Аэропорт расположен рядом с парком «Янги Узбекистон» и Олимпийским городком. Глава государства дал поручения по озеленению прилегающих территорий, высадке цветов и установке декоративных элементов, отражающих национальную культуру.
На территории аэропорта построена взлетно-посадочная полоса длиной четыре километра, которая может принимать крупные лайнеры. Сейчас продолжается строительство двух терминалов, перрона и ангаров для высокопоставленных гостей и деловой авиации. Аэропорт будет оснащён современным оборудованием для навигации и метеорологии по стандартам ICAO III-А, что позволит осуществлять взлеты и посадки в любых погодных условиях.
На презентации проекта были представлены внешний и внутренний виды будущих терминалов. Шавкат Мирзиёев обратил внимание на необходимость оформления фасадов зданий в национальном стиле, с использованием тёплых цветов и учётом всех удобств для приёма высоких гостей и проведения встреч.