Senatda yangi xalqaro hujjatlarni ratifikatsiya qilish to'g'risidagi qonunlar ko'rib chiqildi
Senatning xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm qo’mitasi Majlisi bo’lib o’tdi. Muhokamada senatorlar, mahalliy Kengashlarning doimiy komissiyalari raislari, ekspertlar guruhi a’zolari, ixtisoslashtirilgan vazirlik va idoralar vakillari, shuningdek ommaviy axborot vositalari ishtirok etdi.
Uchrashuv boshida xalqaro mehnat tashkilotining xavfsizlik, mehnat salomatligi va ishlab chiqarish sharoitlariga oid Konventsiyasini ratifikatsiya qilish to’g’risidagi qonun muhokama qilindi. Ushbu hujjat iqtisodiyotning barcha sohalarini, shu jumladan davlat xizmati va yollangan mehnatni qamrab oladi. Konventsiya ishchilarning ish joyida xavfsizligi va sog’lig’ini saqlash, baxtsiz hodisalarning oldini olish va ish sharoitlarini yaxshilash bo’yicha chora-tadbirlarni kuchaytirishni talab qiladi. Ushbu qonunning qabul qilinishi mehnat xavfsizligi bo’yicha milliy standartlarni yanada takomillashtirish va ish bilan bog’liq jarohatlar va kasalliklar xavfini kamaytirish uchun xalqaro normalarni joriy etishga qaratilgan.
Shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari o’rtasida yoshlar siyosati masalalari bo’yicha kelishuvni ratifikatsiya qilish to’g’risidagi qonun ko’rib chiqildi. Ushbu bitimning tashabbusi Shavkat Mirziyoyevga tegishli bo’lib, u Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining Cholpon-Atada bo’lib o’tgan IV maslahat uchrashuvida taklif etilgan. Shartnoma yoshlar ishtirokida turli tadbirlarni o’tkazishni nazarda tutadi: festivallar, lagerlar, seminarlar, munozarali klublar, forumlar va konferentsiyalar mintaqa yoshlari o’rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Senatorlarning ta’kidlashicha, ushbu kelishuvni ratifikatsiya qilish Markaziy Osiyo mamlakatlariga yoshlar siyosati sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash va mintaqa yoshlari o’rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish imkonini beradi.

В Сенате рассмотрели законы по ратификации новых международных документов
Состоялось заседание Комитета Сената по международным отношениям, внешнеэкономическим связям, иностранным инвестициям и туризму. В обсуждении приняли участие сенаторы, председатели постоянных комиссий местных Кенгашей, члены экспертной группы, представители профильных министерств и ведомств, а также СМИ.
В начале заседания обсудили Закон о ратификации Конвенции Международной организации труда, касающейся безопасности, гигиены труда и условий на производстве. Этот документ охватывает все сферы экономики, включая государственную службу и наёмный труд. Конвенция требует усиления мер по обеспечению безопасности и охране здоровья работников на рабочем месте, предотвращению несчастных случаев и улучшению условий труда. Принятие этого закона направлено на дальнейшее совершенствование национальных стандартов безопасности труда и внедрение международных норм, чтобы снизить риски производственных травм и заболеваний.
Также был рассмотрен Закон о ратификации Соглашения между странами Центральной Азии по вопросам молодёжной политики. Инициатива этого соглашения принадлежит Шавкату Мирзиёеву, и она была предложена на IV Консультативной встрече глав государств Центральной Азии в Чолпон-Ате. Соглашение предусматривает проведение различных мероприятий с участием молодёжи: фестивалей, лагерей, семинаров, дискуссионных клубов, форумов и конференций, направленных на укрепление сотрудничества между молодёжью региона.
Сенаторы отметили, что ратификация этого соглашения позволит странам Центральной Азии укрепить партнёрские отношения в сфере молодёжной политики и усилить взаимодействие между молодёжью региона.