O'zbekiston terrorizmga qarshi kurash bo'yicha milliy modelni taqdim etdi
Toshkentda SHHT mintaqaviy terrorizmga qarshi tuzilmasining o’ninchi xalqaro konferensiyasi va MDHning terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash bo’yicha ikkinchi konferensiyasi ochildi. Tadbirda SHHT va MDHga a’zo davlatlar organlari hamda xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi O’zA.
Konferensiyada so’zlagan nutqida O’zbekiston Respublikasi davlat xavfsizlik xizmati raisining birinchi o’rinbosari general-mayor Batir Tursunov O’zbekiston dunyoning boshqa mamlakatlari singari mustaqil rivojlanish davrida terrorizm va ekstremizmning turli shakllariga duch kelganini ta’kidladi. Uning so’zlariga ko’ra, ushbu tahdidlarga qarshi turish mamlakatga o’z modelini ishlab chiqish va terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashda tajriba to’plash imkonini berdi.
Tursunov ekstremistik g’oyalarning sobiq va potentsial tarafdorlari bilan ijtimoiy va psixologik ishlash, shuningdek, ularni o’qitish va ish bilan ta’minlash muhimligini ta’kidladi. Ushbu yondashuv allaqachon natijalarni keltirib chiqarmoqda va xalqaro miqyosda tan olingan. Masalan, 2019 yildan boshlab “mehr” gumanitar aksiyalari doirasida Suriya, Iroq va Afg’onistondan 531 kishi O’zbekistonga qaytarilib, ularga har tomonlama yordam ko’rsatildi. Natijada, repatriantlarning 90,2 foizi zamonaviy turmush tarzini olib boradi, 9,8 foizi esa an’anaviy Islom dinini qabul qiladi.

Узбекистан представил национальную модель по борьбе с терроризмом
В Ташкенте открылась Десятая международная конференция Региональной антитеррористической структуры ШОС и Вторая конференция СНГ по борьбе с терроризмом и экстремизмом. В мероприятии приняли участие представители органов стран-членов ШОС и СНГ, а также международных организаций, сообщает «УзА».
Выступая на конференции, первый заместитель председателя Службы государственной безопасности Республики Узбекистан генерал-майор Батыр Турсунов подчеркнул, что Узбекистан, как и другие страны мира, сталкивался с различными формами терроризма и экстремизма в период независимого развития. По его словам, противодействие этим угрозам позволило стране разработать собственную модель и накопить опыт в борьбе с терроризмом и экстремизмом.
Турсунов подчеркнул важность социальной и психологической работы с бывшими и потенциальными сторонниками экстремистских идей, а также их образования и трудоустройства. Этот подход уже приносит результаты и признан на международном уровне. Например, с 2019 года в рамках гуманитарных акций «Мехр» в Узбекистан были возвращены 531 человек из Сирии, Ирака и Афганистана, которым оказали всестороннюю помощь. В результате 90,2 % репатриантов ведут современный образ жизни, а 9,8 % придерживаются традиционного ислама.