AFI Awards 2024-yilning eng yaxshi filmlari va seriallarini e’lon qildi
Amerika Kino San’ati Instituti (AFI) 2024-yilning eng yaxshi 10 filmi va seriali ro‘yxatini e’lon qildi. Bu ro‘yxat janrlar, uslublar va hikoya qilish yondashuvlarining xilma-xilligini aks ettiradi.
Filmlar orasida kassabop hitlar ham, mustaqil rejissyorlarning ishlari ham bor. Ro‘yxatga Shon Beykerning "Anora"si, Breydi Korbetning "Brutalist“i, Jeyms Mengoldning “To‘liq noma’lumligi”, Deni Vilnyovning "Duna: Ikkinchi qism“i va Jon M. Chu rejissyorligidagi “Yovuz” myuzikli kirdi. Shuningdek, Jak Odyar tomonidan suratga olingan “Emiliya Peres” va Greg Kvedarning “Sing qo‘shig‘i” filmlari ham qayd etildi.
Seriallar orasida “Abbott boshlang‘ich maktabi”, “Ayiq”, “Hiylalar”, “Ichki odam” va yangi talqindagi “Janob va xonim Smit” kabi mashhur loyihalar bor. Netflix esa “Kichkina bug‘u” shousi uchun maxsus mukofot bilan taqdirlandi.

AFI Awards назвал лучшие фильмы и сериалы года
Американский институт киноискусства (AFI) опубликовал список из 10 лучших фильмов и сериалов 2024 года, отражающих разнообразие жанров, стилей и подходов к повествованию.
Среди фильмов отметились как кассовые хиты, так и работы независимых режиссёров. В список вошли «Анора» Шона Бейкера, «Бруталист» Брейди Корбета, «Полная неизвестность» Джеймса Мэнголда, «Дюна: Часть вторая» Дени Вильнёва и мюзикл «Злая» Джона М. Чу. Также были отмечены картины «Эмилия Перес» Жака Одиара и «Песня Синг» Грега Кведара.
Телевизионная часть награды включила популярные шоу «Начальная школа Эбботт», «Медведь», «Хитрости», «Человек изнутри» и новую интерпретацию «Мистера и миссис Смит». Netflix также получил специальную награду за шоу «Малыш-олень».
Президент AFI Боб Газзале отметил, что цель премии — не конкуренция, а объединение творцов. Торжественная церемония вручения наград пройдёт в Four Seasons Hotel в Беверли-Хиллз.