O’zbekiston Marburg isitmasi tarqalishining oldini olish choralarini ko’rdi
29 sentyabr kuni Jahon sog’liqni saqlash tashkiloti (JSST) Ruandada qayd etilgan Marburg gemorragik isitmasi holatlari haqida xabar berdi. Hozirgacha 26 ta tasdiqlangan holat qayd etilgan, ulardan oltitasi o’limga olib kelgan. JSST tahdid darajasini Afrika mintaqasida yuqori va global miqyosda past deb baholaydi.
Ushbu infeksiya tarqalishining oldini olish maqsadida O’zbekistonda sanitariya-epidemiologiya postlarida, ayniqsa chegara o’tish punktlarida nazoratni kuchaytirish choralari ko’rildi. Mamlakat tibbiyot xizmatlari shubhali holatlarni o’z vaqtida aniqlash va kasallarni izolyatsiya qilish bo’yicha faol ish olib bormoqda. Shuningdek, tibbiyot xodimlari bemorlar bilan ishlashda shaxsiy himoya vositalaridan foydalangan holda ehtiyot choralariga qat’iy rioya qilishadi.
Bemorlarning tana suyuqliklari bilan bevosita aloqa qilishdan saqlanish kerak, chunki virus qon va boshqa sekretsiyalar orqali yuqadi. Tibbiyot xodimlari uchun kasallikning diagnostikasi va oldini olish bo’yicha treninglar o’tkaziladi va aholi o’rtasida xabardorlikni oshirish bo’yicha tadbirlar tashkil etiladi.

Узбекистан принял меры по предотвращению распространения Марбургской лихорадки
29 сентября Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщила о случаях Марбургской геморрагической лихорадки, зафиксированных в Руанде. На данный момент зарегистрировано 26 подтверждённых случаев заболевания, из которых шесть оказались летальными. ВОЗ оценивает уровень угрозы как высокий в Африканском регионе и низкий на глобальном уровне.
Для предотвращения распространения этой инфекции в Узбекистане приняты меры по усилению контроля на санитарно-эпидемиологических постах, особенно в пунктах пропуска через границу. Медицинские службы страны активно работают над своевременным выявлением подозрительных случаев и изоляцией заболевших. Также медицинские работники строго соблюдают меры предосторожности, используя средства индивидуальной защиты при работе с пациентами.
Важно избегать прямого контакта с биологическими жидкостями больных, так как вирус передаётся через кровь и другие выделения. Для медицинского персонала проводится обучение по диагностике и профилактике заболевания, а также организованы мероприятия по повышению осведомлённости среди населения.