Samsung AR ko‘zoynaklarini taqdim etishga tayyorgarlik ko‘rmoqda
Samsung Electronics kompaniyasi kelasi yil boshida bo‘lib o‘tadigan Galaxy Unpacked tadbirida o‘zining AR (kengaytirilgan reallik) ko‘zoynaklari prototipini namoyish etadi. Ushbu yangi qurilma raqiblarning og‘ir garnituralariga engil va qulay muqobil bo‘lishi kutilmoqda hamda odatiy ko‘zoynaklarga o‘xshaydi, taxminan 50 gramm vaznga ega bo‘ladi, deb xabar beradi Yonhap News.
Mazkur ko‘zoynaklar Google va Qualcomm bilan hamkorlikda ishlab chiqilmoqda. Ularning imkoniyatlari orasida imo-ishoralarni va yuzlarni aniqlash tizimi, shuningdek, sun’iy intellekt texnologiyalariga asoslangan to‘lov funksiyalari mavjud. Qurilmani taqdim etishdan oldin kompaniya AR ko‘zoynaklari uchun asos bo‘ladigan XR-platformasini namoyish qilishni rejalashtirmoqda. Ushbu platforma operatsion tizimni yangilash orqali integratsiya qilinishi taxmin qilinmoqda.
Kommersiyaviy versiyaning ishga tushirilishi kelgusi yilning uchinchi choragida kutilmoqda. Shu bilan birga, Samsung XR texnologiyalarini ishlab chiqishga ixtisoslashgan bo‘linmalarini mustahkamlashni rejalashtirmoqda, bu esa kompaniyaga istiqbolli bozorda yetakchilik pozitsiyasini egallashga imkon beradi.
Omdia tahliliy kompaniyasining ma’lumotlariga ko‘ra, XR tegishli bo‘lgan fazoviy hisoblash bozori joriy yil oxiriga kelib 4,5 milliard dollarga baholanmoqda. 2029 yilga kelib esa bu bozor ikki baravardan ko‘proq o‘sishi va yillik o‘rtacha 18% o‘sishni ko‘rsatishi kutilmoqda. Ammo texnologiyani muvaffaqiyatli joriy etish uchun keng qamrovli ekotizim yaratish zarur bo‘ladi, bu uning tijoratlashuvining asosiy omiliga aylanadi.

Samsung готовится представить очки дополненной реальности
Компания Samsung Electronics анонсирует прототип своих очков дополнённой реальности (AR) на мероприятии Galaxy Unpacked в начале следующего года. Новое устройство обещает стать лёгкой и удобной альтернативой массивным гарнитурам, представленным конкурентами, и будет похоже на обычные очки с весом около 50 граммов, сообщает Yonhap News.
Очки разрабатываются в партнёрстве с Google и Qualcomm. Среди их возможностей заявлены система распознавания жестов и лиц, а также функции оплаты, основанные на технологиях искусственного интеллекта. Перед демонстрацией устройства компания планирует представить XR-платформу — программную базу для работы AR-очков, которая, предположительно, будет интегрирована в обновление операционной системы.
Запуск коммерческой версии устройства ожидается в третьем квартале следующего года. Параллельно Samsung намерена укрепить свои подразделения, занимающиеся разработкой технологий XR, что позволит компании занять лидирующие позиции на перспективном рынке.
Согласно данным аналитической компании Omdia, мировой рынок пространственных вычислений, к которому относится XR, к концу этого года оценивается в 4,5 млрд долларов. Ожидается, что к 2029 году он вырастет более чем вдвое, демонстрируя ежегодный рост в среднем на 18%. Однако для успешного внедрения технологии потребуется создание комплексной экосистемы, что станет ключевым фактором для её коммерциализации.