Shavkat Mirziyoyev Buxoroda yangi xalqaro aeroport qurish loyihasi bilan tanishdi. Mamlakat o’z aeroportlarini faol ravishda modernizatsiya qilmoqda va bu yil Shahrisabz, Qo’qon va Zaaminda havo portlari ochildi, Namangan va Andijonda esa ularni yangilash ishlari boshlandi.
Xususiy sektorni aeroportlarni boshqarishga jalb qilish ijobiy natijalar beradi. Masalan, Samarqand aeroporti xususiy qo’llarga o’tkazilib, modernizatsiya qilinganidan so’ng, reyslar va yo’lovchilar soni besh baravar ko’paydi. Buxoroda ham shunga o’xshash salohiyat mavjud, ammo amaldagi aeroport aholi va sayyohlarning talabini qondira olmaydi. U soatiga 400 yo’lovchiga yoki yiliga bir millionga yaqin yo’lovchiga xizmat ko’rsatishga mo’ljallangan.
Aeroportning texnik tizimlari eskirgan, bu esa parvozlar sonini ko’paytirish imkoniyatini cheklaydi. Ko’plab sayyohlar Buxoroga borish uchun Toshkent, Samarqand yoki Urganch orqali uchishga majbur. Shunday qilib, so’nggi to’qqiz oy ichida bir milliondan ortiq chet ellik sayyohlarning 95 foizi Buxoroga yer yuzida kelgan.
Mintaqa sayyohlik infratuzilmasini faol rivojlantirmoqda va kelgusi uch yil ichida sayyohlar oqimini sakkiz millionga oshirishni rejalashtirmoqda. Ushbu rejalarni qo’llab-quvvatlash maqsadida joriy yilning 31 may kuni Buxoro tumanida yangi xalqaro aeroport qurilishi boshlandi. Ushbu loyiha davlat va xususiy kompaniyalar o’rtasidagi hamkorlik asosida amalga oshirilmoqda va yangi aeroport jahon standartlariga javob beradi. U soatiga 1,2 ming yo’lovchini qabul qilishi va yangi xalqaro aviakompaniyalarni jalb qilishi kutilmoqda.
Taqdimot chog’ida Prezident Mirziyoyev aeroportning o’tkazish qobiliyatini ikki baravar oshirish zarurligini ta’kidladi, shunda u soatiga 8 tagacha samolyotni qabul qilishi va jo’natishi mumkin edi. Shuningdek, u yo’lovchilar uchun sharoitlarni yaxshilash, shuningdek terminalning tashqi va ichki dizayni bo’yicha tavsiyalar berdi.

Президенту представили план нового аэропорта в Бухаре
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом строительства нового международного аэропорта в Бухаре. Страна активно модернизирует свои аэропорты, и в этом году уже открылись воздушные гавани в Шахрисабзе, Коканде и Заамине, а в Намангане и Андижане началась работа по их обновлению.
Привлечение частного сектора к управлению аэропортами даёт положительные результаты. Так, после того как Самаркандский аэропорт был передан в частные руки и модернизирован, число рейсов и пассажиров увеличилось в пять раз. Подобный потенциал есть и в Бухаре, однако действующий аэропорт не может удовлетворить спрос жителей и туристов. Он рассчитан на обслуживание 400 пассажиров в час или около одного млн в год.
Технические системы аэропорта устарели, что ограничивает возможность увеличения числа рейсов. Многие туристы вынуждены прилетать через Ташкент, Самарканд или Ургенч, чтобы добраться до Бухары. Так, 95 процентов из более чем одного млн иностранных туристов за последние девять месяцев приезжали в Бухару по земле.
Регион активно развивает туристическую инфраструктуру и планирует увеличить поток туристов до восьми млн в ближайшие три года. Чтобы поддержать эти планы, 31 мая текущего года началось строительство нового международного аэропорта в Бухарском районе. Этот проект реализуется на основе партнёрства между государством и частными компаниями, и новый аэропорт будет соответствовать мировым стандартам. Ожидается, что он сможет принимать 1,2 тысячи пассажиров в час, а также привлечёт новые международные авиалинии.
Во время презентации Президент Мирзиёев подчеркнул необходимость удвоить пропускную способность аэропорта, чтобы он мог принимать и отправлять до 8 самолётов в час. Также он дал рекомендации по улучшению условий для пассажиров, а также по внешнему и внутреннему оформлению терминала.