Moskvaning o'zbek diasporasi Kursk viloyati aholisiga gumanitar yordam ko'rsatdi
Moskvaning o’zbek milliy-madaniy avtonomiyasi o’zbekistonliklarning Butunrossiya Kongressi, shuningdek, Millatlar ishlari bo’yicha Federal agentlik va “O’zROS” federal o’zbek avtonomiyasi bilan birgalikda Rossiya Federatsiyasining Kursk viloyatida xayriya aksiyasini o’tkazdi.
2024-yil 6-avgustda boshlangan APU tomonidan katta hujum tufayli mintaqada favqulodda holat e’lon qilindi. Kursk viloyati aholisi bir necha bor raketa xavfi ostida bo’lgan va aholining aksariyati xavfsiz zonalarga evakuatsiya qilingan.
Bunday qiyin davrda o’zbek diasporasining yordami kuryanlar uchun muhim yordam bo’ldi. Uzoq muddatli oziq-ovqat, ichimlik suvi, dori-darmonlar, birinchi yordam to’plamlari, maishiy mahsulotlar va elektr jihozlarini o’z ichiga olgan gumanitar yordam Kursk viloyatiga yetkazildi.
Rossiya Federatsiyasining O’zbekistondagi favqulodda va Muxtor elchisi Oleg Malginov: “Biz qardosh o’zbek xalqiga qiyin hayotiy vaziyatga tushib qolgan Rossiya aholisini qo’llab — quvvatlagani va ularga Real yordam bergani uchun juda minnatdormiz va minnatdormiz”, dedi.

Узбекская диаспора Москвы оказала гуманитарную помощь жителям Курской области
Узбекская национально-культурная автономия Москвы совместно с Всероссийским конгрессом узбекистанцев, а также Федеральным агентством по делам национальностей и федеральной узбекской автономией «УзРос» провели благотворительную акцию в Курской области Российской Федерации.
В регионе был объявлен режим чрезвычайной ситуации из-за массированной атаки со стороны ВСУ, начавшейся 6 августа 2024 года. Жителям Курской области неоднократно угрожала ракетная опасность, а большая часть населения была эвакуирована в безопасные зоны.
В такое сложное время помощь от узбекской диаспоры стала важной поддержкой для курян. В Курскую область была доставлена гуманитарная помощь, которая включала продукты питания длительного хранения, питьевую воду, медицинские препараты, аптечки, бытовые товары и электрооборудование.
«Мы очень признательны и благодарны братскому узбекскому народу за поддержку и реальную помощь жителям России, оказавшимся в сложной жизненной ситуации», — заявил чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Узбекистане Олег Мальгинов.