Sudlar raqamli dalillardan foydalanishlari mumkin
O’zbekiston Senatining axborot siyosati va ochiqlikni ta’minlash masalalari qo’mitasi majlisida davlat organlarida telekommunikatsiya va raqamli texnologiyalarni rivojlantirishga taalluqli ikkita qonun muhokama qilindi.
Senatorlar tomonidan "raqamli dalillar bilan ishlash tizimini takomillashtirishga qaratilgan O’zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o’zgartish va qo’shimchalar kiritish to’g’risida"gi qonun loyihasi ko’rib chiqildi". O’zbekistonning amaldagi qonunlarida elektron dalillarga oid aniq normalar hali ko’zda tutilmagan. Haqiqiy amaliyotda allaqachon grafik tasvirlar, audio va video yozuvlar, internetdan olingan ma’lumotlar ishlatilgan, ammo ularni sudda qo’llash bo’yicha aniq qoidalar mavjud emas.
Ushbu muammoni hal qilish uchun qonunchilikka raqamli dalillar bilan ishlash tartibini belgilaydigan o’zgartirishlar kiritish rejalashtirilgan: ularni yig’ish va tekshirishdan tortib, huquqiy jarayonlarda saqlash va ishlatishgacha. Bu oilaviy, iqtisodiy va huquqiy masalalarda raqamli ma’lumotlar bilan ishlashni yaxshilaydi.
Bundan tashqari, "telekommunikatsiya to’g’risida"gi qonun muhokama qilindi. Qonunning asosiy jihatlaridan biri bu yagona davlat siyosatini amalga oshirish uchun Vazirlar Mahkamasining ushbu sohadagi vakolatlarini belgilashdir.
Qonunning muhim jihati shundaki, telekommunikatsiya sohasini tartibga solish moliyaviy va tarkibiy jihatdan mustaqil bo’lgan har qanday yuridik shaxs tomonidan amalga oshirilishi mumkin. Bunday tartibga soluvchilar litsenziyalash, telekommunikatsiya infratuzilmasining ishlashini nazorat qilish, ayniqsa favqulodda vaziyatlarda, shuningdek operatorlar va provayderlar uchun adolatli raqobat muhitini ta’minlash bilan shug’ullanadilar. Ushbu qonunning qabul qilinishi O’zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo’lishiga tayyorgarlik ko’rish doirasida ham muhimdir.
Bunday yangiliklar mamlakatning raqamli o’zgarishiga, shuningdek, uning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko’rsatishi kutilmoqda.

В судах смогут использовать цифровые доказательства
На заседании Комитета Сената Узбекистана по вопросам информационной политики и обеспечения открытости в государственных органах обсудили два закона, которые затрагивают развитие телекоммуникаций и цифровых технологий.
Сенаторами был рассмотрен проект Закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы работы с цифровыми доказательствами». В действующих законах Узбекистана пока не предусмотрены чёткие нормы, касающиеся электронных доказательств. В реальной практике уже используются графические изображения, аудио- и видеозаписи, информация из интернета, однако отсутствуют чёткие правила их применения в суде.
Для решения этой проблемы в законодательство планируется внести изменения, которые определят порядок работы с цифровыми доказательствами: от их сбора и проверки до хранения и использования в юридических процессах. Это позволит улучшить работу с цифровыми данными в семейных, экономических и юридических вопросах.
Помимо этого, был обсуждён Закон «О телекоммуникациях». Одним из ключевых аспектов закона является определение полномочий Кабинета Министров в этой сфере для реализации единой государственной политики.
Важным моментом закона стало то, что регулированием телекоммуникационной отрасли может заниматься любое юридическое лицо, независимое в финансовом и структурном плане. Такие регуляторы будут заниматься лицензированием, контролем за работой телекоммуникационной инфраструктуры, особенно в условиях чрезвычайных ситуаций, а также обеспечивать справедливую конкурентную среду для операторов и провайдеров. Принятие этого закона также важно в рамках подготовки Узбекистана к вступлению во Всемирную торговую организацию (ВТО).
Ожидается, что такие нововведения окажут положительное влияние на цифровую трансформацию страны, а также на её экономическое и социальное развитие.