Turizm sohasida yangi imtiyozlar paydo bo'ladi
Shavkat Mirziyoyev "Turizm infratuzilmasini yaxshilash va O’zbekiston Respublikasiga xorijiy sayyohlar oqimini yanada oshirish bo’yicha qo’shimcha chora-tadbirlar to’g’risida"gi farmonni imzoladi. Uning asosida O’zbekistonda yangi milliy sayyohlik brendini yaratish bo’yicha tanlov o’tkaziladi, deya xabar beradi norma.uz.
Hujjatga ko’ra, chet ellik sayyohlar bilan ishlaydigan mahalliy turoperatorlarni qo’llab-quvvatlash uchun yiliga 14 foiz miqdorida 50 million dollarlik kredit liniyasi ochiladi. 2025-yil 1-avgustgacha sayyohlik kompaniyalari tomonidan olib kiriladigan avtobuslar va mikroavtobuslar bojxona to’lovlaridan ozod qilinadi.
2025-yil 1-yanvardan boshlab uch yildan kam vaqt davomida faoliyat yuritib kelayotgan turoperatorlarning xalqaro sayyohlik yarmarkalarida pavilyonlarni ijaraga olish xarajatlarining 50 foizi turizmni qo’llab-quvvatlash jamg’armasi tomonidan qoplanadi. Hunarmandlar uchun hunarmandchilikni qo’llab-quvvatlash jamg’armasi pavilonlarni ijaraga olish, mahsulotlarni tashish va aviachiptalar xarajatlarining 50 foizini qoplaydi.
Mamlakatda kamida 100 nafar chet ellik ishtirokida uch kun yoki undan ko’proq vaqt davomida biznes tadbirlarini tashkil etuvchi tadbirkorlar 2028-yil 1-yanvargacha bunday tadbirlardan olingan daromad solig’ini 50% pasaytirilgan stavkada to’laydilar.
Shuningdek, 2024-yil 1-oktabrgacha yangi milliy sayyohlik brendini yaratish bo’yicha tanlov o’tkaziladi.

В туристической отрасли появятся новые льготы
Шавкат Мирзиёев подписал указ «О дополнительных мерах по улучшению туристической инфраструктуры и дальнейшему увеличению потока иностранных туристов в Республику Узбекистан». На его основании в Узбекистане проведут конкурс на создание нового национального туристического бренда, сообщает norma.uz.
Согласно документу, будет открыта кредитная линия в размере 50 миллионов долларов под 14% годовых для поддержки местных туроператоров, работающих с иностранными туристами. До 1 августа 2025 года автобусы и микроавтобусы, которые ввозят туристические компании, освободят от таможенной пошлины.
С 1 января 2025 года 50% расходов туроператоров, которые работают менее трёх лет, на аренду павильонов на международных туристических ярмарках покроет Фонд поддержки туризма. Для ремесленников Фонд поддержки ремесленничества покроет 50% расходов на аренду павильонов, транспортировку продукции и авиабилеты.
Предприниматели, организующие в стране деловые мероприятия на три дня или больше с участием не менее 100 иностранцев, будут до 1 января 2028 года платить налог на прибыль от таких мероприятий по сниженной ставке в 50%.
Также до 1 октября 2024 года будет проведён конкурс на создание нового национального туристического бренда.