O'zbekiston prezidenti FAO rahbari bilan uchrashdi
Shavkat Mirziyoyev BMTning oziq-ovqat va qishloq xo’jaligi tashkiloti (FAO) Bosh direktori Qu Dongyu bilan uchrashuv o’tkazdi, u Toshkentga dengizga chiqish imkoni bo’lmagan mamlakatlar uchun oziq-ovqat xavfsizligi va barqaror rivojlanish bo’yicha xalqaro forumda ishtirok etish uchun keldi.
Uchrashuv davomida BMT vakili Prezidentga 30 dan ortiq mamlakatlardan delegatsiyalar ishtirok etadigan forumni tashkil etishda qo’llab-quvvatlagani uchun minnatdorchilik bildirdi. Oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi zamonaviy muammolarni hal etish bo’yicha O’zbekiston va FAO hamkorligini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
So’nggi yillarda erishilgan muhim yutuqlar qayd etildi. 2025 yilgacha hamkorlik dasturini amalga oshirish ko’rsatkichlari ikki baravar yaxshilandi, uning doirasida 34 ta loyiha amalga oshirilmoqda. O’tgan yil davomida 7 ta yangi loyiha, jumladan, dehqonchilik, maktab ovqatlanishi, veterinariya, agrokimyo va boshqa sohalardagi loyihalar boshlandi.
Yangi besh yillik hamkorlik dasturini tayyorlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Agrosanoat majmuasini raqamlashtirish, tajriba almashish, innovatsiyalarni joriy etish, yer unumdorligini oshirish, organik mahsulotlar ishlab chiqarish, irrigatsiya tizimlarini modernizatsiya qilish, klasterlar va logistika markazlarini tashkil etish, ilmiy tadqiqotlar o’tkazish kabi sohalardagi qo’shma loyihalar istiqbollari muhokama qilindi.

Президент Узбекистана встретился с главой ФАО
Шавкат Мирзиёев провёл встречу с генеральным директором Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Цюй Дунъюем, который прибыл в Ташкент для участия в Международном форуме по продовольственной безопасности и устойчивому развитию для стран, не имеющих выхода к морю.
Во время встречи представитель ООН поблагодарил Президента за поддержку в организации форума, в котором участвуют делегации из более чем 30 стран. Обсуждались вопросы расширения сотрудничества Узбекистана и ФАО для решения современных вызовов в области продовольственной безопасности.
Были отмечены значительные успехи, достигнутые в последние годы. В два раза улучшились показатели выполнения программы сотрудничества до 2025 года, в рамках которой реализуются 34 проекта. За последний год начались 7 новых проектов, включая проекты в сфере земледелия, школьного питания, ветеринарии, агрохимии и других направлений.
Особое внимание уделено подготовке новой пятилетней программы сотрудничества. Обсуждались перспективы совместных проектов в таких областях, как цифровизация агропромышленного комплекса, обмен опытом, внедрение инноваций, улучшение плодородия земель, производство органической продукции, модернизация ирригационных систем, создание кластеров и логистических центров, а также проведение научных исследований.