O'zbekiston Xitoy bilan hamkorlikni kuchaytiradi
Shavkat Mirziyoyev Xitoy kommunistik partiyasi Markaziy qo’mitasi siyosiy byurosi a’zosi Chen Minyer boshchiligidagi Xitoy delegatsiyasi bilan uchrashdi.
Uchrashuv boshida Chen minyer Shavkat Mirziyoyevga Xitoy Xalq Respublikasi raisi Si Tszinpinning samimiy salomlari va eng yaxshi tilaklarini yetkazdi. Tomonlar oliy darajada erishilgan kelishuvlar asosida va mintaqalararo muloqot doirasida O’zbekiston va Xitoy o’rtasidagi turli sohalardagi hamkorlikni mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar. So’nggi yillarda mamlakatlar o’rtasidagi do’stlik va strategik sheriklik munosabatlari juda yuqori darajaga etgani qayd etildi.
Tyantszin shahrining savdo, sanoat, “yashil” energetika, infratuzilmani modernizatsiya qilish, qishloq xo’jaligi, to’qimachilik va farmatsevtika sohalaridagi yetakchi kompaniyalari bilan loyihalarga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, innovatsiyalar, ta’lim va madaniy almashinuvlarda hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi.Uchrashuv davomida tomonlar O’zbekiston va Tyantszin mintaqalari o’rtasida o’zaro manfaatli hamkorlik uchun “yo’l xaritasi” ni ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Узбекистан усилит сотрудничество с Китаем
Шавкат Мирзиёев встретился с делегацией Китая, которую возглавил член Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии Китая Чэнь Миньэр.
В начале встречи Чэнь Миньэр передал Шавкату Мирзиёеву тёплые приветствия и наилучшие пожелания от Председателя КНР Си Цзиньпина. Стороны обсудили перспективы укрепления сотрудничества между Узбекистаном и Китаем в различных сферах, исходя из достигнутых на высшем уровне договорённостей и в рамках межрегионального диалога. Было отмечено, что в последние годы отношения дружбы и стратегического партнёрства между странами достигли очень высокого уровня.
Особое внимание уделили проектам с ведущими компаниями города Тяньцзиня в сферах торговли, промышленности, «зелёной» энергетики, модернизации инфраструктуры, сельского хозяйства, текстильной и фармацевтической отраслей. Также подчеркнули важность расширения сотрудничества в инновациях, образовании и культурных обменах.
В ходе встречи стороны договорились о разработке «дорожной карты» для взаимовыгодного сотрудничества между регионами Узбекистана и Тяньцзинем.