Olimlar tish cho'tkalarida fanga noma'lum bo'lgan organizmlarni ham topdilar
“Biz aniqlagan viruslar soni aqlga sig‘maydigan darajada ko‘p”, — dedi tajribaga rahbarlik qilgan mikrobiolog Erika Xartmann, — “Biz juda ko‘p kam o‘rganilgan viruslarni va ilgari hech qachon duch kelmagan viruslarni topdik.”
Olimlar guruhi tadqiqot o‘tkazib, dush va tish cho‘tkalari g‘oyat xilma-xil viruslar to‘plami bilan to‘lib-toshganini aniqladi. Ularning aksariyati fanga noma’lum. O‘z ilmiy tajribalari davomida mutaxassislar 92 ta dush va 34 ta tish cho‘tkasini tekshirdilar hamda ular aniqlagan 600 turdagi viruslar orasida bir xil juftliklar yo‘qligini hayrat bilan qayd etdilar. Tadqiqot davomida to‘plangan mikroorganizmlar orasida bakteriofaglar yoki oddiy qilib aytganda faglar — mikroblar ichida yuqadigan va ko‘payadigan virus turlari ustunlik qildi.

Ученые обнаружили на зубных щетках даже неизвестные науке организмы
«Количество вирусов, которые мы обнаружили, просто безумное», — сказала возглавившая эксперимент микробиолог Эрика Хартманн, — «Мы нашли много малоизученных вирусов и много таких, с которыми никогда раньше не сталкивались».
Группы ученых провела исследование и установила, что душевые лейки и зубные щетки кишат чрезвычайно разнообразным набором вирусов, большинство из которых неизвестны науке. Во время своего научного эксперимента специалисты проверили 92 душевые лейки и 34 зубные щетки, и с удивлением отметили, что среди 600 видов обнаруженных ими вирусов не было одинаковых пар. Среди собранных в ходе исследования микроорганизмов преобладали бактериофаги или просто фаги — типы вирусов, которые заражают и размножаются внутри микробов.