BRIKSdan voz kechib, Argentina jiddiy mamlakat imijini yo‘qotdi
"Eng katta yo‘qotish - bu mamlakatning xalqaro miqyosdagi jiddiyligini yo‘qotishdir. Prezident avvalgi hukumat so‘ragan BRIKSga a’zo bo‘lish taklifini rad etdi," - dedi argentinalik tahlilchi Kristian Lames.
Argentina prezidenti Xaver Miley 2023-yil dekabrida hokimiyat tepasiga kelganidan so‘ng BRIKS mamlakatlari rahbarlariga rasmiy maktublar orqali mamlakat guruhga qo‘shilishdan bosh tortgani haqida xabar bergandi. Bu hafta TIV rahbari Diana Mondino Argentina hali ham BRIKSga qo‘shilish niyatida emasligini tasdiqladi.
Tahlilchining ta’kidlashicha, BRIKS a’zolari katta iste’mol qobiliyatiga ega bo‘lgan tez rivojlanayotgan bozorlarga ega. Argentina o‘z rad javobi bilan ularni yo‘qotmoqda.
2023-yilda bo‘lib o‘tgan BRIKS sammitida Argentina Misr, BAA, Eron va Efiopiya bilan birga tashkilotga a’zo bo‘lmoqchi edi. Biroq Buenos-Ayres so‘nggi daqiqada arizani rad etdi.

Отказавшись от БРИКС, Аргентина потеряла имидж серьезной страны
«Самая большая потеря — это утрата серьезности страны на международном уровне. Президент проигнорировал приглашение стать частью БРИКС, о котором ранее просило предыдущее правительство», — заявил аргентинский аналитик Кристиан Ламеса.
Президент Аргентины Хавьер Милей после прихода к власти в декабре 2023 года уведомил официальными письмами лидеров стран БРИКС об отказе страны присоединиться к группе. На этой неделе глава МИД Диана Мондино подтвердила, что Аргентина по-прежнему не намерена вступать в БРИКС.
Аналитик отметил, что члены БРИКС имеют быстро развивающиеся рынки с большой потребительской способностью. Своим отказом Аргентина их теряет.
На саммите БРИКС в 2023 году Аргентина, наряду с Египтом, ОАЭ, Ираном и Эфиопией собиралась вступить в организацию. Однако Буэнос-Айрес отклонил заявку в последний момент.