O‘zbekiston Markaziy banki vakillari kiberxavfsizlik sammitida ishtirok etdi
"InterContinental" mehmonxonasida "Kiberxavfsizlik markazi" DUK bir qator kompaniya va tashkilotlar bilan hamkorlikda "Cyber Security Summit 2024"ni o‘tkazdi. Ishtirokchilar kiberxavfsizlik masalalari va axborot tizimlarini himoya qilish usullarini muhokama qildilar.
Markaziy bank raisi o‘rinbosari Sodir Meliboyev bank va to‘lov tizimlarida kiberxavfsizlikka bag‘ishlangan sessiyani ochdi. U firibgarlikning oldini olish va ma’lumotlar himoyasini kuchaytirish uchun tijorat banklari va to‘lov tashkilotlariga qo‘yiladigan yangi talablar haqida ma’lumot berdi.
Markaziy bankning Kiberxavfsizlik markazi rahbari Olimjon Tolipov qonunchilikdagi o‘zgarishlar moliyaviy texnologiyalar rivojlanishiga qanday ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi haqidagi munozarada qatnashdi. U banklarda joriy etilishi rejalashtirilayotgan mobil ilovalar orqali onlayn kredit berishning yangi tartibini tushuntirib berdi.
Bundan tashqari, Markaziy bank Kiberxavfsizlik markazi bo‘lim boshlig‘i o‘z taqdimotida bank kartalari bilan bog‘liq firibgarlikdan himoyalanishda "kibergigiyena"ning ahamiyatini alohida ta’kidlab o‘tdi.

Представители ЦБ Узбекистана приняли участие в саммите по кибербезопасности
В отеле «InterContinental» прошёл «Cyber Security Summit 2024», организованный ГУП «Центр кибербезопасности» совместно с рядом компаний и организаций. Участники обсуждали вопросы кибербезопасности и способы защиты информационных систем.
Заместитель председателя Центрального банка Содир Мелибаев открыл сессию, посвящённую кибербезопасности в банковских и платёжных системах. Он рассказал о новых требованиях к коммерческим банкам и платёжным организациям, которые должны помочь предотвратить мошенничество и улучшить защиту данных.
Руководитель Центра кибербезопасности Центрального банка Олимжон Талипов принял участие в дискуссии о том, как изменения законодательства могут повлиять на развитие финансовых технологий. Он объяснил новый порядок выдачи онлайн-кредитов через мобильные приложения, который планируется внедрить в банках.
Кроме того, начальник отдела Центра кибербезопасности Центрального банка в своей презентации подчеркнул важность «кибергигиены» для защиты от мошенничества с банковскими картами.