O‘zbekistonda 300 dan ortiq yangi milliy standartlar ishlab chiqiladi
Shavkat Mirziyoyev texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi joriy ishlar va rejalar to‘g‘risidagi hisobot bilan tanishdi. Bu yo‘nalish mamlakatning ishlab chiqarish va eksport imkoniyatlarini oshirishda muhim ahamiyatga ega. Prezidentimizning fevral oyida imzolagan farmoniga muvofiq, sohada islohotlar amalga oshirilib, yangi vazifalar belgilandi.
So‘nggi yillarda 12 mingta standart tasdiqlangan bo‘lib, joriy yil boshidan buyon mingdan ortiq xalqaro standartlar qabul qilindi. Shuningdek, mahsulot xavfsizligi va sifatini ta’minlash uchun 29 ta texnik reglament ishlab chiqildi. Ushbu reglamentlar muntazam ravishda sanoat korxonalariga yetkazilib, sertifikatlar olishda ko‘maklashilmoqda.
Prezident xalqaro bozorlarga chiqish uchun texnik jihatdan tartibga solish tizimini takomillashtirish zarurligini ta’kidladi. Xususan, u O‘zbekistondagi 269 ta laboratoriyadan atigi 64 tasining sinov natijalari tan olinishiga e’tibor qaratdi. Bu esa chet elda qo‘shimcha sinovlar o‘tkazishga majbur bo‘layotgan eksportchilar uchun qiyinchilik tug‘dirmoqda.
Mirziyoyev xalqaro tan olingan laboratoriyalar sonini ko‘paytirish, elektrotexnika, qurilish materiallari va mashinasozlikka ixtisoslashgan 10 ta yangi laboratoriya ochish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Shuningdek, O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi jarayonida qonunchilik ushbu tashkilot talablariga mos bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.

В Узбекистане разработают более 300 новых национальных стандартов
Шавкат Мирзиёев ознакомился с отчётом о текущей работе и планах в сфере технического регулирования. Направление важно для повышения производственных и экспортных возможностей страны. В соответствии с указом Президента, подписанным в феврале, в сфере проведены реформы, и поставлены новые задачи.
За последние годы было утверждено 12 тысяч стандартов, из которых более тысячи международных были приняты с начала этого года. Также разработаны 29 технических регламентов для обеспечения безопасности и качества продукции. Эти регламенты регулярно доводятся до промышленных предприятий, и оказывается помощь в получении сертификатов.
Президент подчеркнул, что для выхода на международные рынки необходимо улучшить систему технического регулирования. В частности, он указал на проблему того, что результаты испытаний признаются только в 64 из 269 лабораторий Узбекистана. Это создаёт трудности для экспортеров, которым приходится проводить дополнительные испытания за рубежом.
Мирзиёев поручил увеличить число международно признанных лабораторий и открыть десять новых, специализирующихся на электротехнике, строительных материалах и машиностроении. Также было отмечено, что в контексте вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию, законодательство должно соответствовать требованиям этой организации.
В этом году планируется разработать 340 новых национальных стандартов, а до конца 2025 года — ещё 38 регламентов. Будет уделено внимание цифровизации работы технических комитетов и лабораторий через новую электронную платформу «Техническое регулирование».